BANJALUKA, Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević rekao je da je ideja da se razvije mikro preduzetništvo u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija /IKT/ jedna od primarnih aktivnosti Ministarstva i da će sa drugim resornim ministarstvima potencirati takve aktivnosti.
Rajčević je, u pauzi Treće konferencije “Zaposli se-pokreni svoj biznis 2019” u Banjaluci koju organizuje Udruženje mladih ekonomista Republike Srpske, rekao novinarima da je ideja konferencije da se podstiče ostanak mladih u Srpskoj uz samozapošljavnje.
“Ministarstvo je da bi došlo do što više visokoobrazovanih i kvalifikovanih ljudi koji se mogu uključiti u procese IKT preduzetništva pokrenulo program IKT prekvalifikacije, kao i mnoge druge”, dodao je Rajčević.
Predsjednik Udruženja mladih ekonomista Republike Srpske Goran Vučić rekao je da su ove godine okupili 14 uspješnih preduzetnika iz privatnog i javnog sektora koji su svojim primjerom i znanjem mladim ekonomistima pokazali praktični dio poslovanja.
“Ovi preduzetnici će sigurno motivisati mlade da ostanu u Srpskoj i da se pokušaju ostvariti u poslovnom smislu”, dodao je Vučić.
Prema njegovim riječima, mladi u Srpskoj su zainteresovani za pokretanje svog posla i željni su znanja.
“U okviru IT sektora trenutno je najbolje pokrenuti poslovanje, ali sve privredne djelatnosti su otvorene. Imamo uspješne primjere i u poljoprivredi, voćarstvu i proizvodnji”, dodao je Vučić i poručio da mladi treba da se ostvare u poslu koji vole.
Konferencija je podijeljena u tri panela-“Osnivanja preduzeća i izvori finansiranja”, “Od mikro biznisa do uspješne kompanije” i “IT kao pokretač modernog preduzetništva”.
Ministar Rajčević učestvovao je i u panel diskusiji “IT kao pokretač modernog preduzetništva”. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kako ministarstvo misli da pomogne, ideju staviti na papir, a ne koristiti IT sektor za priču o pomoći. IT sektor je možda jedini koji se i razvija bez pomoći, a zahvaljujući tome što je praktično jedini resurs koji je potreban, a to je znanje već tu. Malo je tu uticaja imalo školstvo. Kada nešto pokrećete morate znati i ko su vam kupci. Korisnici IT sektora u BiH za koji se vrijedi boriti su već pod kontrolom i tu nekim novim mladim i pametnim je sužen prostor. Mladi iz IT mogu da rade za ino naručioce, a tu država može samo da smeta iz razloga želje da oporezuje IT jer je uočila da bi to mogla. Primjetio sam da ima priličan broj novoosnovanih firmi iz IT sektora koji pokušavaju da se probiju, al’ samo to, jer neuspijeh je bliži. To što neki koji su se već dokazali uglavnom na poslovima vani su u potrazi za programerima je zbog toga što je velika pokretljivost kadrova te ne mogu dugo zadržati programera, a i problem sa novim tehnologijama te potrebom za stručnjacima za iste.