BEOGRAD, Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o mjerama podsticaja za proizvodnju električne energije korišćenjem obnovljivih izvora energije i kombinovanom proizvodnjom električne i toplotne energije, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.
U saopštenju se navodi da je, radi povećanja korišćenja obnovljivih izvora energije u Srbiji, ovo ministarstvo pripremilo izmjene i dopune Programa ostvarivanja strategije razvoja energetike Srbije do 2012. godine i Uredbe o sticanju statusa povlašćenog proizvođača, koju je Vlada usvojila u septembru, kako bi se ostvarilo efikasnije korišćenje sopstvenih potencijala u proizvodnji energije, smanjila emisija “gasova staklene bašte”, smanjio uvoz fosilnih goriva, te radi razvoja lokalne industrije i otvaranja novih radnih mjesta.
Cilj Srbije je da do kraja 2012. godine poveća proizvodnju električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora za 7,4 procenta, odnosno za dodatnih 735 miliona kilovat-časova u odnosu na 2007. godinu, zbog čega je potrebno privući 200 miliona evra privatnih investicija za finansiranje izgradnje 100 megavata novih kapaciteta koji koriste obnovljive izvore.
Ovom količinom električne energije je moguće podmiriti godišnje potrebe za energijom 175 000 domaćinstava (sa prosječnom mjesečnom potrošnjom od 350 kilovatsati), pri čemu bi se izbjeglo emitovanje blizu milion tona ugljendioksida.
Planirano je da se do 2012. godine izgradi najmanje 45 megavata kapaciteta u malim hidroelektranama, 45 megavata postrojenja koja koriste energiju vjetra, pet megavata solarnih elektrana, dva megavata postrojenja na biomasu i pet megavata na biogas.
Garantovane otkupne cijene električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora i kombinovane proizvodnje su za male hidroelektane 7,8 do 9,7 evrocenti po kilovatčasu, za postrojenja na biomasu 11,4 do 13,6 evrocenti, na biogas 12 do 16 evrocenti, na kanalizacioni i deponisjki gas 6,7 evrocenti, na vjetar 9,5 evrocenti, solarne 23 evrocenta, geotermalne 7,5 evrocenti, kombinovane 7,6 do 10,4 evrocenti, na otpad 8,5 do 9,2 evrocenta po kilovatčasu.
U saopštenju se navodi da će ove izmjene doprinjeti ostvarenju globalnih ciljeva Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, čiji je Srbija jedan od osnivača, harmonizaciji sa evropskim propisima i ostvarenju održivog razvoja Srbije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pod HITNO ovakav zakon bi trebalo da donese i Vlada Republike Srpske posto imamo izvanredne a neiskoristene resurse.
Vec se pripremaju odredjene investicije u proizvodnji pelleta iz drvne biomase,kao i
iz zitnog ostatka zitarica,starog papira gdje je
tehnologija vrlo skupa a dobiveni proizvod IN
na trzistu EU.To je sansa za nove investicije i
radna mjesta koja su nam itekako bitna u ovo
vrijeme.Posto zastupam velikog Njemackog investitora iz ove oblasti ko ima interesa za
ovu proizvodnju moze me slobodno na gore navedeni e-mail kontaktirati.
s postovanjem stevo mitrovic