BANJALUKA, Povećanje iznosa za podsticaj izvoza za pet miliona KM jedna je od ključnih izmjena koju je Vlada napravila u Prijedlogu ekonomske politike i budžetu RS za 2011. godinu.
Aleksandar Džombić, ministar finansija i mandatar za sastav nove vlade RS, nakon završne javne rasprave o ekonomskoj politici RS za 2011, na kojoj su učestvovali svi socijalni partneri, rekao je da će podsticaji izvoznika sa ovogodišnjih 15 miliona KM biti povećani na 20 miliona KM iduće godine.
Takav prijedlog proslijeđen je na razmatranje Narodnoj skupštini RS, koja će posebnu sjednicu održati 21. decembra.
Kako je zaključeno na sastanku, Vlada, Savez sindikata i privredna zajednica dogovorili su se da 20. decembra održe zadnji sastanak i utvrde konačni dokument ekonomske politike, koji će biti proslijeđen parlamentu.
Vlada je ostala pri stavu da ide u povećanje stope doprinosa sa 30,6 na 33 odsto, dok će porezi na dohodak umjesto dosadašnjih osam odsto na sve zarade, izuzev minimalne neoporezovane, u 2011. biti oporezovane sa 10 odsto do 1.500 KM, a iznad tog iznosa sa 20 odsto.
“Vlada je uvažila značajan broj zahtjeva Sindikata i Privredne komore, koji će se naći u završnoj verziji ekonomske politike za 2011. godinu. Spremni smo na unapređenje rada Poreske uprave i Inspektorata i odlučni da smanjimo sivo tržište”, rekao je Džombić.
Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS, rekao je da su nezadovoljni predloženim povećanjem poreza i doprinosa, jer se, kako je rekao, takvom politikom u vrijeme krize nije rukovodila nijedna vlada u okruženju.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, istakla je da će se dobar dio njihovih zahtjeva naći u ovim dokumentima, a posebno borba protiv rada na crno, gdje se, prema njihovim procjenama, godišnje izgubi 400 miliona KM.
“Očekujemo, takođe, da se u konačnoj verziji ekonomske politike poveća iznos za socijalno zbrinjavanje radnika sa 10,2 miliona na 27 miliona KM”, kazala je ona.
Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj je, za razliku od privrednika i sindikalaca, zatražio još veće povećanje doprinosa za PIO, navodeći da je predložena stopa od 18 odsto najmanja od svih zemalja bivše Jugoslavije.
U Vladi su ponovili da će iduće godine biti zadržano smanjenje plata za službenike javne uprave, i to za 15 odsto, dok će visokopozicioniranim službenicima biti manja za 25 odsto. Policiji i prosvjetnim radnicima, kako je rečeno, neće biti smanjivane plate.
Tomislav Vrhovac, predsjednik Sindikata javne uprave RS, rekao je da se u javnosti stvara pogrešna slika da su u tom sektoru visoke plate, navodeći da više od polovine službenika prima platu od 360 do 630 KM.
Džombić je govoreći o budžetu RS za narednu godinu rekao da će biti zadržan ovogodišnji okvir od 1,6 milijardi KM, te da je sa rashodovne strane veoma restriktivan i pravi maksimalne moguće uštede. Kao primjer naveo je stavku materijalnih troškova, koja je smanjena za 15 miliona KM u odnosu na 2010. godinu. Što se tiče grantova, potvrđeno je smanjenje subvencija za poljoprivredu sa 80 miliona na 60 miliona KM, s tim da se ta razlika odnosi na ruralni razvoj koji će biti finansiran iz kreditne linije Evropske investicione banke u iznosu od 50 miliona evra za irigacioni sistem, a dijelom iz razvojnog programa i učešća opština.
On je istakao da se u Prijedlogu budžeta za 2011. godinu nije našao dio koji se odnosi na podršku tekstilnoj industriji od 50 KM po zaposlenom radniku, jer su ta sredstva preusmjerena u izvoz.
“Spremni smo da, umjesto toga, kroz politiku doprinosa i poreza napravimo sistemsko rješenje, nešto kao što je radila FBiH, ali još bolje”, dodao je Džombić. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vidim da niko nema komentara, ovaj nazovi Ekonomista Džombić, ostavio Vas sve bez teksta!
Čovjek mora da se opredjelio da gura socijalu tamo gdje joj nije mjesto, a ekonomiju takodje. Pitao bih ga koliko to radnika zapošljavaju preduzeća koja izvoze, a koliko ostala? Prema mojoj procjeni kretanje broja malih preduzetničkih radnji u RS se kreće od stotinjak u manjim opštinama do nekoliko hiljada u većim, dakle mora ih biti bar desetak hiljada u RS, ako svaka u prosjeku ima 2 radnika(manje od toga je nemoguće) to je 20000 ljudi, a za takve(STR, SUR; SZR…) nema ništa od države, takvi nemaju pravo na kredite, nemaju pravo na subvencije, čak šta više i sama vlast vrši negativnu kampanju protiv njih a o RTRS-u, ostalim medijima, raznim “nevladinim” udruženjima koja se tobože brinu o potrošačima, zatim Mišićka sa svojim preduzećem Sindikat RS o represiji PURS inspekcija da ne pričam(u velike tržne centre ne idu, osim kao kupci), dakle Džombiću ponudi ostavku odmah, dok budžet nije usvojen, budi jednom čovjek, dosta je bilo lopovluka Vas u SNSD-u, zar niste uzeli dovoljno, vrijeme je da se stane u kraj protekciji određenih Vama bliskih interesnih grupa(naftaši, veliki tržni centr, uvoznici, domaći monopolisti, rodbina i prijatelji…)
Sta ima da se komentarise. Izbori su prosli, narod je glasao i sada neka zanje sta je posijao.