BANJALUKA – Nakon potpuno suprotnih stavova medicinskih radnika i predstavnika firme “MMS Code” o komplikacijama u radu novog IZIS-a (Integrisani zdravstveni informacioni sistem) koji su građani platili čak 26 miliona maraka, CAPITAL je u jednoj banjalučkoj ambulanti provjerio kako to u praksi izgleda.
Medicinski radnici jednoglasno tvrde da ih je sistem za samo nekoliko dana doveo do ruba živaca, da je komplikovan i težak za korišćenje, a da je sve to izazvalo nesnosne gužve u ambulantama, u šta smo se uvjerili prilikom sinoćnje posjete.
Ljekari i sestre govore da sistem zahtijeva puno vremena i prilično tehničko umijeće da bi se odradile nekada vrlo jednostavne operacije, a da kratka obuka koju su prošli prosto nije bila dovoljna da bi se savladalo sve što je potrebno za efikasan rad.
Da bismo provjerili njihove tvrdnje, zamolili smo ih da nam demonstriraju proces izdavanja doznake, recepta i zakazivanja pregleda, ali tako, da to radi doktor koji je do sada najbolje savladao sistem i koji može “iz prve” riješiti zahtjev pacijenta.
Međutim, demonstraciju za CAPITAL napravila je sestra koja je najbolje do sada savladala doktorov posao u IZIS-u, dok on pregleda pacijente i rukom piše uputnice i ceduljice, koje i dalje primaju u Kliničkom centru RS.
Za to vrijeme, u posao ove medicinske sestre “uskače” druga sestra kako bi joj pomogla da završi obaveze.
Pogledajte u nastavku video klipove u kojima su nam pokazali kako “funkcioniše” IZIS.
Ovako izgleda izdavanje doznake:
Ovako izgleda izdavanje recepta za lijekove:
Ovako izgleda izdavanje specijalističke uputnice:
U “MMS Code” kažu da će sve da “legne” kada se nauči korišćenje novih aplikacija
Istovremeno, u banjalučkoj kompaniji “MMS Code”, koja je napravila ovaj softver kažu da je pozadina cijele priče to što medicinski radnici teško prihvataju inovacije, pogotovo one koji forsiraju pojedine farmaceutske kuće i putem poruka i poziva rješavaju recepte, uputnice i drugo, umjesto dolaska na pregled.
Osim toga, ističe se i da je konekcija u DZ Banjaluka loša, da često puca, a da je za ovaj softver potrebna stabilna veza. Oni govore i da su za potrebe funkcionisanja sistema “donirali” brojnim ambulantama veću količinu opreme.
Insistiraju na tome da će sve da legne na mjesto dok se savlada sistem i kada se medicinsko osoblje prestane opirati inovacijama.
Demonstraciju rada sistema dobili smo i u njihovoj kompaniji gdje su nam pokazali šta je sve potrebno da bi se ove radnje izvršile.
Proces, naravno, izgleda potpuno isto, a naš zaključak je da je za rukovanje ovim sistemom potrebno nešto više informatičkog znanja, da ipak “ima previše klikova” za prosto izdavanje doznake ili recepta, te da interfejs nije baš “user-friendly” zbog šume opcija i padajućih menija zgužvanih na malom prostoru.
Takođe, među podacima o pacijentima, u oči nam je upala i opcija “bračno stanje”, za koju nismo mogli da ocijenimo da li je potrebna u medicinskom kartonu.
CAPITAL: Andrijana Pisarević
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bavim se razvojem enterprise aplikacija za velike svjetske kompanije sa veoma kompleksnim domenima (fintech, gambling, advertising, crypto) već 18 godina. Mogu odmah na prvu reći bez dalje analize da je ovakav jedan korisnički “flow” za veoma frekventne i poslovno kritične akcije kao što je izdavanje recepta ili kreiranje uputnice apsolutna katastrofa. Sam pogled na osnovni ekran interfejsa, raspored dugmića i broj akcija koje se sa osnovnog ekrana nude korisniku govori da su autori prespavali posljednjih 15tak godina u enterprise software industriji, a posebno u UI/UX segmentu. S druge strane, znajući da je softver vjerovatno razvijen negdje u Srbiji ili Hrvatskoj kao rezultat ozbiljne javne korupcije, apsolutno razumijem one koji su ga kao takvog razvili.
Ova opravdanja MMS Code ne treba ni komentarisati.
“Man in the middle” firma željna lake zarade uz nula napora i ekspertize.
Lazo, softver je samo ogledalo tromog i lošeg poslovnog procesa. Sofver se naslonio na komplikovanu masineriju koja se vuce od Tita. Da je ovo normalna drzava, prvo bi se poslovni proces, procedure i sve ostalo prilagodilo vremenu u kojem živimo, pojednostavilo, automatizovalo, pa tek onda razvijao softver na bazi toga. A ne ovako, ovo je sprdačina. A o informatičkoj pismenosti necu niti da komentarisem. Produkt toga je ovo sto imamo sada. Los poslovni proces upakovan u ogromnu aplikaciju, i dat na korištenje ljudima koji cijeli svoj život pecatiraju i pisu olovkicama, rade mimo zakona i pravila, za rodjake, komsije, stranacke drugove. I sada, kada ostaje trag da je neko nesto uradio, onda je frka.
Saglasan sa svim recenim. Veliki broj klikova je jasan pokatatelj da programsko rjesenje plod korupcije i ne znanja u razvoju softvera. Primjer koji vise od deceniju imamo je Lanacov softver….ko je radio na njemu , zna sta je kliktanje u nedogled. Bojic je do juce prodavao cokolade u Veneri kod Save i Mace, i sada se udruzio sa Kajom i ovom dvojicom da pravi softver za 24 mikiona KM.
Posto slucajno znam ko je i kako originalno razvijao sistem, mogu reci samo da je struktura baze podataka uradjena po posljednjim smjernicama SZO i na osnovu paradigme: encounter-case-medical epizode. U snimkama je sve uradjeno ispocetka, odnosno uzeti su primjeri kojima je trebalo ( pored encountera) koji je obavezan, evidentirati slucaj – dijagnozu, pa med epizodu, pa onda recept.I minut i po nije strasno za cijeli taj proces ako imamo u vidu da je u picku na sistem nakaceno preko 3000 aktivnih korisnika.
Jako – vidi ovako. uzmi u obzir da sa programom rade medicinski radnici kojima prioritet nije IT, nego pruzanje zdravstvene pomoci i njege pacijentima. Besmisleno je da doktor mora provesti vecinu vremena u radu sa pacijentima buljeci u monitor, desifrujuci font 8pt, klikajuci 60-120x, da bi napisao obican recept, umjesto da se vecinu vremena pregleda posveti tom pacijentu. Ovde se potpuno baziralo na potrebe FZO i njihove zahtjeve, a zanemarena je uloga end-usera. interface za medicinske radnike mora biti:
1. citak,
2. jasan,
3. bez nepotrebnih polja i klikova,
4. bez dovodjenja u dilemu medicinskog radnika da li treba kliknuti ovde ili onde, ili da ganja po gomili tabova gdje se sta nalazi.
Podatke koje zahtjeva FZO mogu naknadno unijeti i drugi operateri iz pridruzenih sluzbi, a ne doktori i sestre/tehnicari koji rade direktno sa pacijentom!
Potpuno nakaradno postavljen sistem. Ljudi su krenuli otkrivati toplu vodu, umjesto da su potrosili koju kintu i obisli druge institucije po EU, a imajuci u vidu koliki im je budzet, mogli su i dalje, i pokupiti najbolje ideje. No… gdje pocinje logika prestaje BiH/RS.
Zalosno. kolaterala su u ovom slucaju pacijenti!
Dakle, u “peak”-u sistem ima svega 3000 aktivnih korisnika?
Hoćeš reći da 3000 aktivnih korisnika koji konkurentno izvršavaju akcije značajno utiče na performanse sistema?
Može li još “slučajno” informacija gdje je host-ovana aplikacija?
To će dosta toga reći.
Sva infrastruktura se nalazi u FZO RS (baza se vrti na exadata-i)
Lazo, gdje je Hostaovan-a aplikacija. Prvo nije aplikacija nego sistem. Sistem nisi nikada još imao priliku da vidiš i radiš, ali ok, imaš pravo na komentar, kao i.mnogi drugi. Steta sto ne razumijete sta su pravilnici , da li je obavezan pregled prije propisivanja lijeka…..itd. svaka čast momcima koji su razvijali ovaj sistem. Ja sam slučajno jedan od korisnika , i sve pohvale.
Pogodio te baš! 🙂
Šalu na stranu, kao i sve ostalo iz domena IT-a za državu je copy/paste! Preplaćeno, a ne vrijedi ni 5% od krajnje cijene. Nemojte se truditi objašnjavati, pogotovo ne pravdati one koji su u ovome učestvovali.
Uzeli su novce za nizašta i to po ko zna koji put!
A ko j… narod koji ćuti na sve!
Pošto je ovo, ako sam dobro razumio, tek pušteno u rad, onda je ovo VRH, dobro je da uopšte radi, mi imamo neke druge sisteme, recimo za registraciju vozila, koji svakodnevno padaju, bar oni “ljubazni” radnici tako kažu, a inače je sve tako optimizovano da mi ne čekamo ni 20 minuta u redu, svi to dobro znamo i ćutimo!
A inače ovdje sam pisao o jednom “poslovnom” programu koji isto tako košta kao da ga je sam Bog stvarao, radi se o DataLab Pantheonu, ja ga koristim 14 godina i u tih 14 godina nije bilo dana da nešto ne zeza, propuste niko ne krpi, a i ako krpi i to one koji prave ludnicu, na to se čeka bar mjesec dana, nema žurbe, važno je da se svake godine uplati za nadogradnju pa kada je bude!
Tako da, medicinska ekipa, ako sistem ne pada onda ste srećni i malo smo platili, a dobro prošli 🙂