TOKIO, Poslovno raspoloženje u velikim japanskim kompanijama pogoršalo se i tokom tekućeg kvartala, pa je sada je na rekordno niskom nivou, usljed sve težih posljedica globalne ekonomske krize, objavljeno je u Tokiju na osnovu analize vladnih stručnjaka.
Indeks poslovne klime u tekućem tromjesečju, za sve industrijske firme čija kapitalizacija je najmanje 11,1 milion dolara, opao je u odnosu na prethodni kvartal za 25,5 poena, na minus 35,7.
Ovaj važan ekonomski indikator je već četvrti kvartal za redom u “negativnoj teritoriji”, navodi se u vladinom izvještaju, koji prenosi agencija Kjodo.
Najnovija vrijednost indeksa poslovne klime u Japanu je najniža od perioda april-jun 2004. godine, kada je vlada počela redovno da prati taj indikator.
Istovremeno je pokazatelj poslovnog raspoloženja kompanija za period od narednih nekoliko kvartala blago uvećan. U razdoblju januar – mart očekuje se da taj indeks bude minus 22,2, a u periodu april-jun minus deset indeksnih poena.
U periodu oktobar-decembar indeks poslovnog raspoloženja u velikim japanskim prerađivačkm firmama opao je na minus 44,5 poena, sa minus 10,2 u prethodnom tromjesečju.
Osjetno pogrošanje poslovne klime zabilježeno je u toku tekućeg tromjesečja i među kompanijama van prerađivačkog sektora japanske privrede.
Indeks kojim se mjere uslovi zaposlenosti u velikim firmama i cijeloj industriji pao je krajem decembra na 2,5 sa 9,2 poena tri mjeseca ranije, dok je isti pokazatelj za velike prerađivačke kompanije opao na minus 9,6 sa prethodnih 4,2 poena.
Ekonomista tokijskog Mizuho istraživačkog instituta Jasuo Jamamoto ukazuje da najnoviji vladin izvještaj sljedi trend koji je već uočen i u analizi Tankan servisa poslovne klime koji je ranije javnosti stavila na uvid Banka Japana.
Tankan servis, objavljen prošle sedmice, je pokazao da je poslovno raspoloženje među velikim japanskim kompanijama opalo tokom protekla tri mjeseca na najniži kvartalni nivo za minule skoro 34 godine.
“U periodu januar-mart (iduće godine) poslovna klima bi mogla da se pogroša do novog negativnog nivoa, ako prerađivački sektor izvesti da proizvodnja opada ispod nivoa bilježenog krajem ove godine”, kazao je Jamamoto.
Na opšte pogrošanje prilika u drugoj po snazi svjetskoj privredi takođe ukazuje i namjera japanskih industrijskih firmi da u tekućoj fiskalnoj godini, koja ističe 31. marta 2009, za kapitalna ulaganja potroše oko deset odsto manje sredstava nego u fisklanoj 2007. U prethodnom istraživanju taj pad je bio projektovan na svega 2,4 procenta.
U vladinom izvještaju se, osim toga, navodi da je tokom tekućeg kvartala zabilježen i veliki pad poslovnog raspoloženja među najmanjim japanskim firmama, čija tržišna kapitalizacija se kreće u rasponu od 100.000 do milion dolara.
Vladine analize pokazuju i da sve japanske kompanije računaju da će u toku tekuće fiskalne godine ostvariti, u prosjeku, za 20,8 odsto niži neoporezovani profit nego u fiskalanoj 2007.
Svi pokazatelji u najnovojoj analizi japanske vlade pravljeni su na osnovu ankete sa 14.337 domaćih firmi, od kojih je 79,6 odsto odgovorilo na vladine upite.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.