BEOGRAD, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je danas procjenu rasta bruto domaćeg proizvoda Srbije u 2010. godini za 0,3 procentna poena, na 1,6 odsto.
Rast BDP Srbije u narednoj godini biće 2,9 procenta, što je za 0,1 procentni poen niže od procjene EBRD objavljene u julu, ali i dalje najbolji rezultat u jugoistočnoj Evropi, navodi se u oktobarskom izvještaju EBRD o perspektivama regiona.
Region jugoistočne Evrope će nastaviti da pokazuje specifične slabosti i da zaostaje za ostalim regionima u tranziciji u tempu oporavka od krize, ocijenila je EBRD.
Procjena prosječnog pada BDP u jugoistočnoj Evropi u 2010. u oktobarskom izvještaju popravljena je sa julskih 1,5 odsto, na 0,6 procenata, dok se u 2011. očekuje ubrzanje rasta BDP na 1,6 odsto.
Svjetla tačka u ekonomskoj situaciji zemalja regiona je ubrzani rast izvoza, ali ostali su problemi “traljave” domaće tražnje i fiskalne neravnoteže, navela je EBRD i dodala da podaci za prvih devet mjeseci ove godine pokazuju malo dokaza o održivom oporavku.
Ocjenjuje se da se Srbija, Bosna i Hercegovina i Rumunija, koje imaju programe sa Međunarodnim monetarnim fondom, suočavaju sa velikim poteškoćama u smanjenju javne potrošnje na dogovoren nivo, ali da problem ograničavanja državnog trošenja imaju i ostale države u regionu.
Rizici od prelivanja grčke krize na regiona za sada su ograničeni, ocijenila je EBRD, ali i dalje postoji mogućnost da će biti narušena ekonomska aktivnost u regionu ako se situacija u Grčkoj pogorša.
Srbija, BiH i Makedonija, ocijenila je EBRD, ima korist od globalnog rasta potražnje za proizvodima od metala, dok program razvoja infrastrukture pomaže u povećanju ekonomskog rasta BDP u Srbiji.
Najviši rast u regionu u ovoj godni očekuje se u Albaniji (tri odsto), ali ta država je posebno osjetljiva na krizu u Grčkoj, navodi se u izvještaju.
Prema novom izvještaju EBRD, procjena prosječnog rast BDP-a u zemljama u tranziciji u ovoj godini popravljena je sa 3,5 na 4,2 odsto, dok je očekivanje za 2011. poboljšano sa 3,9 na 4,1 odsto. Region je u prošloj godini imao pad BDP od 5,5 procenata, navodi se u izvještaju.
Glavni ekonomista EBRD Erik Berglof ocijenio je da je sada pravo vrijeme za ubrzanje strukturnih reformi potrebnih za poboljšanje produktivnosti, fiskalnu održivost i prelazak na bolje balansiran model rasta.
Region mora da se više osloni na domaće izvora finansiranja, razvije lokalna tržišta kapitala i poboljša konkurentnost kroz ograničavanje troškova, naveo je Berglof. Emg.rs, Beta