BANJALUKA, Republika Srpska ima dobar potencijal za ekonomsku saradnju sa Crnom Gorom, Rumunijom, Belgijom i Kuvajtom, a najveću šansu imaju energetika, proizvodi široke potrošnje i turizam, poručeno je tokom današnje posjete novoimenovanih ambasadora BiH u ovim zemljama Privrednoj komori Srpske.
Novoimenovani ambasador BiH u Belgiji Branimir Jurić rekao je da sa ovim zemljama nema otvorenih pitanja i da su neke od njih interesantne ne samo kao odredište za domaće proizvode široke potrošnje, već i kao investitori u privredu BiH i RS.
On je dodao da je u saradnji sa Crnom Gorom najznačajniji CEFTA sporazum, jer sa tom zemljom BiH ostvaruje najveći trgovinski suficit koji iznosi preko 100 miliona evra, a ona je i česta destinacija radnika iz BiH, kojih je tamo bilo između osam i 12 000.
“Kuvajt može biti ozbiljan investitor, jer su već investirali u željezaru u Zenici, Rumunija kao članica EU i relativno veliko tržište mogla bi biti interesantna za naše proizvode široke potrošnje”, smatra Jurić.
Govoreći o potencijalima ekonomske saradnje sa Belgijom, Jurić je naveo da postoji interes za investicije, naročito sa njenom tradicijom prehrambene industrije, dok se drugi dio saradnje odnosi na edukaciju domaćih privrednih komora i pomoći u ruralnom i razvoju poljoprivrede.
Prema njegovim riječima, Belgija je kao partner interesantna i zbog evropskih fondova, a eventualnim ulaskom BiH u NATO dobra je prilika za domaću namjensku industriju.
“Mi smo zvanično sa 1. julom prošle godine izašli iz recesije, i sada bilježimo pozitivnije trendove u robnoj razmjeni sa inostranstvom. BiH izvozi proizvode koji nemaju visoku dodatnu vrijednost, a uvozimo visoko sofisticirane proizvode ili proizvode prehrambene industrije”, naveo je Jurić.
Izvršni direktor Privredne komore RS Dragica Ristić istakla je da Srpska ima velike mogućnosti u energetici, ali da je nivo robne razmjene sa navedene četiri zemlje skroman i da može biti mnogo veći.
“Današnji razgovor je redovna procedura sa novoimenovanim ambasadorima prije odlaska na njihove destinacije i ovo je bila prilika da ih podsjetimo na potencijale kojima raspolaže privreda Srpske i našim izvoznim mogućnostima”, kaže Ristićeva.
Ona je dodala da je situacija sa Crnom Gorom nešto povoljnija i da se, s obzirom da je turistička zemlja, može izvesti mnogo više proizvoda.
“Kada je riječ o Rumuniji, nivo razmjene je nizak, a što se tiče Belgije, voljeli bismo vidjeti belgijske proizvođače kod nas, posebno u metaloprerađivačkoj industriji. Ona nam je bitna i zbog toga što je tamo sjedište EU i zbog svih informacija i kontakata sa Evropskom komisijom i fondovima”, precizirala je Ristićeva.
Prema njenim riječima, Kuvajt je dosta intertesantan kao zemlja čiji građani dosta koriste turističke usluge, posebno banjskog turizma, u kojem RS ima značajne resurse.