BEOGRAD, Ako kriza uvijek pogodi najviše one koji imaju najmanje kako da im se pomogne da im ne bude još teže?
Koje mjere država treba da donese kako ih eventualno zamrzavanje plata i penzija, kao i povećanje PDV-a ne bi još više ugrozilo?
U prethodne četiri godine socijalna slika Srbije poprilično se promijenila. Tako je danas svaki deseti građanin zemlje siromašan, a svaki četvrti je nezaposlen. Ako nisu doprinijeli pogoršavanju javnih finansija zašto bi sada morali dodatno da ispaštaju?
Zagovornici politike štednje jednostavno kažu: prvo svima mora da nam bude gore da bi nam kasnije bilo bolje. Jer, alternativa mjerama štednje, koje predlaže Fiskalni savjet Srbije, jeste dužnička kriza sa znatno većim padom zaposlenosti i realne vrijednosti dohodaka građana. U svom posljednjem izvještaju, u kome između ostalog predlažu povećanje PDV-a i zamrzavanje plata i penzija, članovi Fiskalnog savjeta kažu da bi program za uravnoteženje državnog budžeta privremeno smanjio standard građana. Bolje je, smatraju, da taj pad bude planski nego stihijski.
„To je neophodan uslov da bi se spriječila dužnička kriza i još veći pad standarda građana”, piše u njihovom izvještaju. U tom dokumentu navodi se nekoliko mjera kojima bi se, na neki način, zaštitili najsiromašniji slojevi stanovništva.
– Materijalni oblici socijalne pomoći domaćinstvima i minimalne penzije bili bi izuzeti od zamrzavanja i indeksirali bi se prema rastu potrošačkih cijena. Time bi se najsiromašniji građani zaštitili od povećanja poreza i podizanja cijena koje država kontroliše. Na nivou republike formirao bi se fond za jednokratnu pomoć, a lokalne zajednice bi se aktivnije uključile u socijalnu zaštitu – predlažu članovi Fiskalnog savjeta.
Jer, lokalne zajednice će, čak i u slučaju da se promijeni Zakon o finansiranju lokalne samouprave, raspolagati sa više sredstava nego što je to bio slučaj u periodu od 2006. do 2008. godine, pa bi dio tog novca mogle da koriste za programe socijalne zaštite, dodaje se. I to tako što bi obuhvatili i one građane koji su u teškom materijalnom položaju, a ne primaju pomoć iz budžeta Republike. Politika
Komentariši