BANJALUKA , Vlada i Investiciono-razvojna banka (IRB) RS planiraju pokrenuti proces likvidacije pedesetak preduzeća koja se nalaze na listi za privatizaciju, a godinama ne rade i vode se samo na papiru.
Dragana Tučić, izvršni direktor Sektora za prodaju i restrukturiranje u IRB-u, kaže da se uglavnom radi o “izbjegličkim” preduzećima čija su osnovna sredstva premještena iz ratom zahvaćenih opština na teritoriju drugih lokalnih zajednica.
“Ona su se tada registrovala, ali poslije nisu radila. Nalaze se u portfelju Akcijskog fonda RS, povećavaju nam broj neprivatizovanih preduzeća, a ne možemo ih prodati. Zbog toga njihov status moramo riješiti pokretanjem stečaja ili likvidacije, odnosno brisanjem iz sudskog registra”, naglasila je ona.
Jedna od tih firmi je i “Autopromet-Gramoč”, registrovana u jednom zakupljenom prostoru u Banjaluci, koja je imala samo pokretnu imovinu poput kamiona šticara knjigovodstvene vrijednosti od 740.000 KM, koji su naprasno “nestali” prije nekoliko godina.
“Firme odavno nema na adresi gdje je registrovana, niti bilo kakvih tragova o njenoj imovini. Više puta sam u Direkciji za privatizaciju RS pokušavao saznati šta se desilo s preduzećem, ali konkretan odgovor nisam dobio. Nezvanično sam saznao da su njegovi kamioni završili u jednog privatnoj firmi”, kaže Banjalučanin Siniša Vukelić, koji je u “Autopromet-Glamoč” uložio svoje vaučere.
Formalno gašanje već zamrlih preduzeća samo je dio obimnog plana Vlade na regulisanju statusa 175 preduzeća čija se vrijednost u portfelju Akcijskog fonda RS, kojim upravlja IRB, vodi kao nula, s obzirom na to da nisu konstituisana u skladu sa zakonom.
Među njima se nalazi 31 preduzeće koje je već u postupku stečaja ili likvidacije, 20 komunalnih preduzeća koja se nisu organizovala kao društvo kapitala, 15 neregistrovanih preduzeća, 10 javnih ustanova i službi, te 46 firmi u preostalim neregulisanim formama.
Vlada RS je zadužila pet resornih ministarstava da u preduzećima gdje je to moguće, odnosno koja posluju i predaju finansijske izvještaje, preduzmu mjere kako bi što prije registrovala kao društva kapitala i formirala organe upravljanja u skladu s njihovom vlasničkom strukturom.
U IRB-u nisu mogla procijeniti koliko će se tim procesom povećati portfelj Akcijskog fonda RS trenutne vrijednosti od skoro 1,5 milijardi KM s obrizom na to da se radi o firmama u različitim pozicijama. Smatraju, pak, da će se zakonsko usklađivanje najizvjesnije sprovesti kod komunalnih preduzeća koja mahom uredno posluju, dok će kod ostalih firmi to biti nešto komplikovaniji proces.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.