BANJALUKA, Po nalogu sudije Okružnog privrednog suda u Banjaluci Midhe Vukalića juče je pokrenut predstečajni postupak u mikrokreditnom društvu “Sinergija plus” iz Banjaluke.
U Okružnom privrednom sudu kazali su “Glasu Srpske” da će tokom predstečajnog postupka biti utvrđeno da li postoje uslovi za otvaranje stečaja u “Sinergiji plus”. Taj posao povjeren je privremenom stečajnom upravniku Milanu Latinčiću, koga je imenovao Vukalić.
Uporedo sa otvaranjem predstečajnog postupka Okružni privredni sud Banjaluka je zabranio “Sinergiji plus” da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže pokretnom i nepokretnom imovinom i novčanim sredstvima.
Kako “Glas Srpske” saznaje, Agencija za bankarstvo RS oduzela je prije nekoliko dana “Sinergiji plus” dozvolu za plasman kredita. Prije nekoliko dana Banjalučka berza je zbog zahtjeva za pokretanje stečaja zaustavila trgovanje akcijama “Sinergije plus”.
“Glas Srpske” je ranije objavio da je “Sinergija plus” prošlog mjeseca podnijela zahtjev za stečaj, jer više nije u mogućnosti da otplaćuje višemilionske kredite koje ima u Folksbanci, Hipo Alpe Adrija banci, NLB Razvojnoj i Unikredit banci, koje su joj zbog toga početkom jula blokirale račune.
“Sinergija plus” Folksbanci duguje šest miliona maraka, Hipo Alpe Adrija banci četiri miliona, Unikredit banci 700.000, a NLB Razvojnoj banci 800.000 maraka. Hipoteke na nekretnine “Sinergije plus” imaju Hipo Alpe Adrija banka, NLB Razvojna banka, te Unikredit banka.
“Sinergija” nije u mogućnosti da vraća ni kredite stranim kreditorima, a ukupan dug, zajedno sa onim koje ima prema pomenutim bankama, iznosi oko 20 miliona maraka.
Radnici “Sinergije” tvrde da je glavni uzrok propasti izvlačenje novca iz tog društva za izgradnju poslovnih objekata u Obilićevu, Kočićevom vijencu i Novoj varoši u Banjaluci.
– Kašnjenje u naplati potraživanja nije uzrok negativnog poslovanja, već izvlačenje novca za izgradnju poslovnog objekta u ulici Stepe Stepanovića, kao i izgradnja stambeno-poslovnih objekata u ulici Meše Selimovića i Prvog krajiškog korpusa u naselju Nova varoš, prilikom čega su nelegalno izvučene velike svote novca u privatne svrhe – navode radnici.
Ističu da nije jasno ni po kojem osnovu je “Sinergija plus”, čija je jedina djelatnost davanje mikrokredita, mogla da gradi stambeno-poslovne objekte za prodaju na tržištu.
– Takođe, potrebno je ispitati kako je “Sinergija plus”, i pored gubitka od 3,9 miliona KM u 2009. godini, uspjela kao osnivač da kod Okružnog privrednog suda registruje privredno društvo “Sinergija invest”, čiji je direktor Damir Miljević, koji je ujedno i izvršni direktor za razvoj u “Sinergiji plus” i predsjednik Skupštine “Sinergije plus” – ističu radnici.
Kažu da direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac nije preduzela ništa da bude spriječena propast firme, te da su se čelnici “Sinergije” Miljević i Željko Bogdanić obogatili, a njih 50 prepustili ulici. Radnici “Sinergije plus” optužuju i Miljevića da nije učinio ništa da probleme riješi, te da su im investitori zbog toga okrenuli leđa.
– Direktor Željko Bogdanić je u “Sinergiji” samo lice koje zastupa firmu i izvršilac koji bukvalno sprovodi samo ono što mu izvršni direktor za razvoj Damir Miljević kaže – tvrde radnici.
Ukoliko bude otvoren stečaj u “Sinergiji plus”, bio bi to prvi stečajni postupak u nekoj mikrokreditnoj organizaciji u RS, a njime bi 51 radnik ostao bez posla. U “Sinergiji” nikada nije bilo sindikata koji bi ih zastupao, a vlasnici su pri pokušaju osnivanja sindikata, prije nekoliko godina, odmah dali otkaz za petnaestak zaposlenih koji su pokrenuli tu inicijativu.
Direktor “Sinergije plus” Željko Bogdanić juče se nije javljao na telefonske pozive.
Dozvola za rad
“Sinergija plus” prošlu godinu je završila sa neto dobiti od 220.000 KM, dok je u 2010. godini imala 3,9 miliona gubitka.
Zbog minusa u 2010. godini “Sinergija plus” je upozorena od strane Agencije za bankarstvo RS da će u slučaju nastavka loših finansijskih pokazatelja i smanjenja kapitala ostati bez dozvole za rad. Glas Srpske
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
NEKA TAKO IM I TREBA,TO SU LOPOVI SVE,UZIMALI PARE OD BANAKA I NAPLACIVALI NARODU KAMATE KOJE NEMA NIGDJE NA SVETU,OPET SVE DODJE PO SVOJE,SAMO DA IMA ZAKONA DA IH SVE STAVI POD RESETKE,TAKODJE I NJIHOVI ZAPOSLENI RADNICI SU BILI BEZOBRAZNI DO BESVJESTI ALI SU PRIMALI PLATE OD VISE HILJADA MARAKA ZA SVOJ RAD STO SU MALTRETITALI LJUDE KOJU SU DIZALI KREDITE KOD NJIH. ETO IM SADA SVI PROPADOSE!!!!!!!!!! IMA BOGA.
Miljevicu, vrati pare!!!
Miljeviću vrati platu od 200.000,00 KM koje si zaradio na kriminalan način. Dosta je i tvog laprdanja. Uradi nešto pošteno u životu, vrati pokradeno
I Miljeviću, javi se na naše komentare na portal capital.ba, da pričamo o budućnost.
Damire, ne vracaj pare!!! Neka bar neko uzme lovu od banaka.