SREBRENICA – Kompanija “GROSS” ponovo je, poslije višemjesečnog prekida, pokrenula proizvodnju u srebreničkom Rudniku olova i cinka u Sasama. U procesu proizvodnje trenutno je angažovano 230 radnika, a do kraja aprila planirano je zapošljavanje njih još oko stotinu.
Direktor Jelena Petrić rekla se sa očekuje mjesečnu proizvodnju rude od 18.000 tona, što je 75 odsto od planirane.
– Drastični pad potražnje metala doveo je do masovnog otkazivanja ugovora, tako da je bilo gotovo nemoguće zaključivati godišnje ugovore sa renomiranim kupcima. Takva nas je situacija natjerala da, početkom ove godine, privremeno stanemo sa proizvodnjom metala i smanjimo broj radnika – rekla je Petrićeva, ističući da su vlasnici i menayment “GROSS”-a uspjeli da zadrže 180 radnika, koji su usmjereni na tekuće održavanje i pripremu proizvodnje.
Zbog izraženog pada potražnje u Evropi “GROSS” je, prema njenim riječima, prinuđen da koncentrat rude olova i cinka prodaje u Kinu.
– Dodatni troškovi transporta i rokovi naplate ugrožavaju rentabilnost proizvodnje i zahtijevaju dodatno finansijsko angažovanje. Ali, svjesni značaja ovog rudnika za lokalnu ekonomiju i vraćanja radnika na posao, odlučili smo da ponovo pokrenemo proizvodnju, iako su i dalje nepovoljni uslovi na tržištu – istakla je Petrićeva.
Petrićeva je podsjetila da je prije desetak dana počeo prijem radnika i da je do sada uvedeno u proizvodnju njih oko 50.
Podsjetimo da su se na udaru svjetske ekonomske krize, krajem prošle godine, našli i radnici srebreničkog Rudnika olova i cinka. Zbog nemogućnosti plasmana rude došlo je do prekida proizvodnje, zbog čega je otkaz dobilo više od polovine, od ukupno 403 radnika.
Angažovanje
Vlasnici i menayment “GROSS”-a, prema riječima Jelene Petrić, maksimalno su angažovani na pronalaženju novih mogućnosti za plasman koncentrata olova i cinka na tržište. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Slika je nekog kop-a a ne rudnika podzemne eksploatacije