BEOGRAD, Međunarodni dan protiv siromaštva i gladi Srbija dočekuje sa više od 500.000 ili 6,5 odsto građana koji žive ispod linije siromaštva.
U najtežem položaju nalaze se mnogločlane porodice, djeca, nezaposleni, samohrani roditelji, kao i osobe sa invaliditetom i porodice u kojima oni žive.
Socijalnu pomoć u Srbiji prima oko 68.000 porodica, a najosnovnije egzistencijalne potrebe najsiromašniji građani ostvarjuju i u narodnim kuhinjama, kojih, u Beogradu ima 20, a širom Srbije oko 63.
Savjetnik u Ministarstvu rada i socijalne politike Ljubomir Pejaković kaže da je “predloženo da se rebalansom budžeta izdvoji još 220 miliona dinara za namirnice za sve narodne kuhinje i na taj način bismo obezbijedili njihovo funkcionisanje do kraja maja iduće godine”.
On je rekao da su trenutno iz budžeta izdvojena sredstva za namirnice koje nedostaju za rad 19 narodnih kuhinja i ukazao da će tokom mjeseca početi njihova dostava.
“Najčešće pomažemo najsiromašnijim opštinama, koje nemaju sredstava da same finansiraju rad takvih kuhinja”, kazao je Pejaković i dodao da je resorno ministarstvo Vladi predložilo da se rebalansom budžeta predvidi i izdvajanje od 130 miliona dinara za pakete hrane, kojima bi bili pomognuti, pre svega, građani nerazvijenih i siromašnih opština u Srbiji.
Siromaštvom su, kako je Pejaković rekao, više pogođena seoska nego gradska domaćinstva, a na “udaru” su i oni koji su u procesu privatizacije ostali bez posla, kao i svi nezaposleni. Tanjug