BANJALUKA,Rok za završetak specijalne revizije osiguravajućih društava zbog zloupotreba u osiguranju od autoodgovornosti produžen je do petog marta, potvrdila je direktor Agencije za osiguranje Božana Šljivar.
Prema njenim riječima, na tržištu osiguranja vladaju nepoštovanje premijskog sistema, nelojalna konkurencija i damping cijena jer osiguravajuća društva prodaju polise osiguranja od autoodgovornosti po cijeni 50 odsto nižoj od propisane svim osiguranicima.
– Popusti se mogu davati samo osiguranicima koji ispunjavaju određene uslove kao što je na primjer da nisu prouzrokovali štetu u posljednje tri godine i slično. Pregledaćemo izvještaje revizora i aktuara i, ukoliko bude potrebno, preduzeti određne mjere kao što su otkazivanje saglasnosti revizoru da vrši reviziju u tom osiguravajućem društvu ili sankcije prema aktuarima. U slučajevima kada aktuar sam utvrdi nepravilnost preduzećemo određene mjere prema osiguravajućim društvima koje će ići u pravcu sanacije dubioza u bilansima nastalih zbog davanja nezakonitih popusta – kaže Šljivareva.
Ona ističe da je Agencija pripremila tekst novog premijskog sistema ali da je neophodno stvoriti pretpostavke za njegovu uspješnu primjenu.
– O tekstu smo već diskutovali sa osiguravajućim društvima i oni su dali svoje primjedbe i sugestije, a u planu nam je još jedna javna rasprava. Međutim, donijeti novi premijski sistem i naći se u situaciji da se ni on ne primjenjuje kao ovaj sadašnji bilo bi pogrešno – objašnjava Šljivareva.
Ona ističe da će se taj problem rješavati donošenjem propisa o obaveznom sadržaju polise osiguranja od autoodgovornosti i formiranjem informativnog centra koji će biti moćno oruđe u kontroli poštivanja premijskog sistema.
– Informativni centar omogućiće osiguranicima da kontrolišu način na koji se vrši isplata šteta i da upozoravaju Agenciju na neurednost osiguravajućih društava u izvršavanju njihove osnovne obaveze. Takođe, neophodno je urediti i sklapanje polisa osiguranja na tehničkim pregledima. Smatramo da bi se uplata premija trebala vršiti isključivo preko šaltera banaka i pošta, bez mogućnosti da posrednik uzima novac. Kada se sva ta pitanja riješe, novi premijski sistem bi mogao da zaživi – kaže Šljivareva.
Direktor Bobar osiguranja, Veroljub Janjičić, kaže da je u industriji osiguranja u RS posljednjih sedam-osam godina prisutna praksa da osiguravajuća društava ne poštuju zvanični premijski sistem i dampiraju premiju.
– To je stvar konkurencije i uslova na tržištu. Nova društva koja su se vremenom pojavljivala vjerovatno su smatrala da je damping cijena jedini način da dođu do klijenata. Međutim, od 23. januara na snazi je sporazum između svih osam društava tako da se već mjesec dana naplaćuje puna zakonska premija – kaže Janjičić.
Zoran Kalinić iz Triglav Krajina Kopaonik osiguranja kaže da je ta osiguravajuća kuća prije pet godina imala 56.000 polisa osiguranja od autoodgovornosti da bi se taj broj, zbog damipnga cijena, u prošloj godini smanjio na 22.000.
– Prosječno naplaćena polisa prošle godine iznosila je 260 maraka, a ukupan prihod po osnovu premije u osiguranju od autoodgovornosti iznosio je 5,7 miliona maraka. Vjerujem da će dolazak velikih osiguravajućih kuća na tržište RS uvesti reda – kaže Kalinić.
Direktor Brčko gas osiguranja, Radivoj Kovač, vjeruje da će novi premijski sistem i informativni centar doprinijeti kvalitetnijim uslugama osiguravajućih društava i zaštiti osiguranika. Prema njegovim riječima, Brčko gas osiguranje je prošle godine imalo 18.500 osiguranih vozila, a prihod po osnovu premija u osiguranju od autoodgovornosti iznosio je 4,7 miliona maraka.
– Cijene su određene jedinstvenim premijskim sistemom i mi smo obavezni da ga se pridržavamo. Dajemo popuste koji su dozvoljeni, a to je maksimalno 50 odsto od osnovne premije – kaže Kovač. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.