BEOGRAD, Srbija je po izdvajanjima za životno osiguranje ispod prosijeka zemalja u okruženju i postoji veliki potencijal za razvoj tog sektora.
Osiguravaje kompanije su pripremile predloge za izmjene zakona koje bi omogućile brži razvoj životnog osiguranja. Tri predložene grupe zakonskih izmjena odnose se na uvođenje poreskih podsticaja pri zaključivanju ugovora o životnom osiguranju, izdavanje dugoročnih hartija od vrijednosti i stvaranje uslova za zapošljavanje većeg broja ljudi u sektoru osiguranja.
Direktor “Delta đeneralija” Nebojša Divljan je napomenuo da su u Srbiji godišnja izdvajanja za životno osiguranje deset evra po stanovniku, a polisu posjeduje oko 2,5 odsto stanovnika Srbije, dok su u Austriji godišnja izdvajanja po glavi stanovnika 885 evra, u Hrvatskoj 81, a u BiH 13 evra.
On je istakao da je uzrok tome to što je razvoj životnog osiguranja u Srbiji počeo kasno i dodao da bi se uvođenjem predloženih poreskih olakšica u narednih pet godina kumuliralo 540 miliona evra premije, što je dovoljno za finansiranje velikih infrastrukturnih projekata u Srbiji.
Divljan je objasnio da poreski podsticaji podrazumijevaju za fizička lica povraćaj poreza na dohodak od 25 odsto uplaćene premije za životno osiguranje, najviše do 50 hiljada dinara, kao i prenošenje poreskih olakšica koje se sada primjenjuju na uplatu penzijskog osiguranja i na životno osiguranje.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić izjavio je da se, ukoliko predlozi budu usvojeni, država zbog uvođenja poreskih podsticaja neće odreći dijela svojih prihoda već je sa osiguravajućim kućama dogovoreno da će ono što bude uzeto na jednom mjestu, biti nadoknađeno na drugom.
On je istakao da je moguće da će neki od prijedloga biti i predmet razgovora sa Međunarodnim monetarnim fondom, krajem avgusta, tako da će se poslije toga znati “gdje će biti njihovo mjesto” u zakonskim propisima.
Ilić je naglasio i da je poželjno da se na finansijskom tržištu Srbije razvijaju i druge vrste usluga osim bankarskih i napomenuo da se izdavanje dugoročnih hartija od vrijednosti ne očekuje pre kraja godine. B92
Komentariši