SARAJEVO, Postojeći Zakon o sukobu interesa BiH je veoma restriktivan i najstroži je od svih ovakvih zakona u zemljama regiona, zbog čega će Savjet ministara predložiti potpuno novi zakon.
Potvrdio je ovo juče Momčilo Novaković, predsjedavajući interresorne radne grupe, koju je početkom godine osnovao Savjet ministara BiH.
“Očekujemo da će do kraja ovog mjeseca biti završen posao radne grupe i naš prednacrt uputićemo Savjetu ministara u dalju proceduru. Bilo je pokušaja u parlamentu da se ide u izmjene i dopune postojećeg Zakona o sukobu interesa BiH, ali vjerovatno bismo imali više amandmana nego članova u zakonu i odlučeno je da bude urađen sasvim novi zakon”, rekao je Novaković.
Dodaje da na novom tekstu Zakona o sukobu interesa radi 12 članova, predstavnika Centralne izborne komisije (CIK), Savjeta ministara i oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
Novaković nije želio da iznosi pojedinosti o budućem rješavanju sukoba interesa dok posao ne bude sasvim završen. Potvrdio je da je dilema bilo u vezi s mogućnostima da CIK izriče mjeru zabrane kandidovanja na određeni period, jer ima tumačenja da se to kosi s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
“Osnovna primjedba je da je zakon restriktivan i postavlja se pitanje da li bi se članovi porodica izabranog i imenovanog zvaničnika mogli bilo čime baviti, a da ne dođu u sukob interesa”, kazao je Novaković.
U interresornoj radnoj grupi angažovana su i tri člana CIK-a, koji je izrekao nekoliko kazni na osnovu kojih se zabranjuje kandidovanje od trenutka kad je utvrđen sukob interesa, ali ove su mjere teško provodive.
Jedan od primjera je i utvrđivanje sukoba intresa kod šefa bh. diplomatije Svena Alkalaja, koji ima zabranu kandidovanja četiri godine, ali ni nakon što je Sud BiH potvrdio odluku CIK-a ništa se nije promijenilo.
“Ministar radi, niko nije tražio smjenu, a vrijeme za zabranu kandidovanja ističe. Postavlja se onda pitanje smisla ovakvih mjera, ali i ovlaštenja CIK-a. Nadamo se da će novim zakonom sve ove dileme biti riješene”, rekao je Novaković.
Kada zakon prođe potrebne procedure u Savjetu ministara BiH biće upućen bh. parlamentu i očekuje se da bi se poslanici i delagati o tome mogli izjašnjavati na jesen.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.