MOSKVA, Za prelazak Rusije na ciljnu inflaciju neophodna je odgovarajuća politička odluka , izjavio je direktor u centralnoj banci Rusije Sergej Švecov.
Prvi čovjek službe za operacije na finansijskim tržištima je ukazao da je usmjerenost na valutni kurs glavni problem koji ne daje mogućnost finansijskim vlastima u njegovoj zemlji da upravalju novčanom masom.
Švecov ističe da nemogućnost upravljanja novčanom masom i inflatornim procesima, u skladu sa važećim zakonom, predstavlja “usko grlo” koje čini Rusiju ranjivom.
“Centralna banaka se sprema da ostvari ciljnu inflaciju, ali sama odluka o tome treba da bude politička”, precizirao je zvaničnik ruske emisione banke.
Veliki spoljnotrgovinski suficit čini jak pritisak na rublju, u smjeru njenog jačanja, tvrde finansijski eksperti, uz napomenu da se Centralna banka Rusije tome suprostavlja uz pomoć intervencija , kupujući viškove naftodolara za domaću valutu.
Emisija rubalja podstiče, međutim, rast inflacije. Kao rezultat, centralna banka uslijed prestroge kursne politike nije u mogućnosti da sprovodi politiku ciljne inflacije, zaključio je analitičar Maksim Osadčij.
Ukoliko, međutim, centralna banka prestane s veštačkim slabljenjem rublje, suficit trgovinskog bilansa će opasti uslijed smanjenja izvoza i rasta uvoza, a kurs rublje će se uravnotežiti, pri čemu će kolebanja određivati prvenstveno konjuktura tržišta energetskih sirovina.
Osadčij ukazuje da prisustvo stabilno visokog trgovinskog suficita uz istovremeno kolebanje tokova kapitala, direktno ukazuje na slabost nacionalne valute.
Drugi pokazatelj je ocijena kursa prema paritetu kupovne moći koja, prema proračunu Međunarodnog monetarnog fonda, iznosi 18,9 rubalja za dolar, što govori da je sadašnji kurs ruske novčane jednice za približno 50 odsto niži od realnog. Tanjug
Komentariši