VARŠAVA, Tokom posljednje decenije u Srednjoj i Istočnoj Evropi najbrže su se bogatili Poljaci koji su uspjeli bogatstvo da utrostruče, dok su najimućniji Česi.
Izvještaj švajcarske banke „Kredi svis“ pokazuje da je u postkomunističkoj Evropi lider Češka, gdje na jednog stanovnika dolazi imetak u vrijednosti od 32.000 dolara.
Kada se odbije uticaj jačanja krune Češka je svoje bogatstvo povećavala za pet odsto godišnje tokom posljednje decenije, zaključuju analitičari švajcarske banke.
Česi su, prema švajcarskom izvještaju, krenuli sa nivoa od 12.000 dolara imetka po stanovniku 2000. godine, da bi 2007. dospjeli do sume 35.000 dolara, ali kriza ih je osiromašila, pa su se 2010. vratili na 32.000 dolara.
Poljaci su od početka decenije svoje bogatstvo utrostručili na 28.600 dolara i spadaju među narode koji se najbrže na svijetu bogate. To napredovanje ipak, kako primjećuju poljski mediji, ne znači da ga osjećaju svi Poljaci ili Česi u svom džepu.
U Češkoj od oko 10 miliona stanovnika ima svega oko 10.000 dolarskih milionera. Tipično za tranzicione privrede je da se ubrzano povećava zaduženje stanovništva, i svako češko domaćinstvo povećalo je u prosjeku svoj dug u posljednjoj deceniji za 6.900 dolara.
I u Poljskoj i u Češkoj bogatstvo je povećano između ostalog i zahvaljujući velikom rastu cijena nekretnina i jačanju nacionalnih valuta.
Iako se narodi postkomunističke Evrope bogate daleko brže od stanovnika razvijenog Zapada, gdje se bogatstvo tokom posljednje decenije uvećalo u prosjeku za 25 odsto i danas Poljak ima devet puta manje nego Francuz ili osam puta manje od Britanca.
“Treba imati na umu da imovinu koju su sticale generacije i generacije na Zapadu nije uništio Drugi svjetski rat ni period komunizma. Srednja Evropa plaća ceh za 50 godina socijalističkog ropstva”, kaže Filip Vajt iz londonskog Centra za evropske reforme. Beta