BEOGRAD, Poljoprivrednici iz Srbije koji su, nezadovoljni najavljenim mjerama agrarne politike, sa više hiljada traktora jutros blokirali nekoliko putnih pravaca, uglavnom u Vojvodini, još se nisu razišli, izjavio je predsjedavajući Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš.
Kiš je kazao da su poljoprivrednici traktorima krenuli ka Beogradu, kako bi vožnjom ispred Vlade Srbije iskazali protest i nezadovoljstvo poljoprivrednom politikom države, ali da su u tome spriječeni.
Prema njegovim riječima, policija je na desetak punktova u Vojvodini spriječila traktore da se približe Beogradu, tako da oni od jutros stoje na određenim putnim pravcima.
On je naglasio da su se poljoprivrednici odlučili da traktorima dođu u Beograd, jer ne mogu više da čekaju i da slušaju samo prazna obećanja.
“Tražimo sprovođenje svih mjera koje su nam prošle jeseni obećane. Mi smo sve uradili što je bilo do nas i ne možemo više da čekamo”, kazao je Kiš.
Naveo je da je Asocijacija poljoprivrednika danas poslala svoje zahtjeve Ministarstvu poljoprivrede, kao i molbu da ih primi ministar Dušan Petrović.
On nije mogao da navede da li će danas biti razgovora, kao ni kada će se poljoprivrednici vratiti sa traktorima na svoja imanja.
Jedna od najvećih blokada, koju je stvorilo više stotina traktora nalazi se kod Pančeva.
Ministarstvo otvoreno za razgovor sa poljoprivrednicima
Pomoćnik ministra poljoprivrede Srbije Miloš Milovanović izjavio je danas da nove mjere, koje se odnose na smanjenje broja hektara koje se subvencionišu, neće ugroziti najveći broj poljoprivrednih proizvođača.
On je kazao da nisu dobili zvaničan zahtjev poljoprivrednika koji danas protestuju i dodao da su sa njima imali nekoliko razgovora, kao i da su otvoreni za komunikaciju.
Milovanović je kazao da je programom mjera koje se odnose na smanjenje broja hektara predviđeno da se subvencioniše do 10.000 hektara a da je u toj grupi 55.000 poljoprivrednih proizvođača koji neće biti pogođeni novim mjerama.
Prošle godine su se subvencije odnosile na proizvođače koji imaju do 100.000 hektara i njih je bilo 75.000, rekao je on.
On je kazao da polazne pretpostavke za razgovore sa poljoprivrednicima koji štrajkuju moraju biti ograničenost budžeta sa jedne strane i sa druge strane drugačija poljoprivredna proizvodnja u odnosu na ranije godine, prije svega u sektoru ratarstva.
Milovanović je ukazao da su cijene pšenice prošle godine doživjele eksploziju, te da su uz cijene stočne hrane dovele do nekonkurentnih proizvoda, što može negativno uticati na domaće tržiste ali i na izvozne potencijale.
“Zato je bilo neophodno redifinisati poljoprivrednu politiku”, podvukao je on.
On je kazao i da je danas usvojen program koji bliže definiše način kreditiranja poljoprivrednika a koji podrazumijeva da se iz budžeta izvodvoji 400 miliona evra. Program se odnosi na četiri oblasti – stočartvo, biljnu proizvodnju, opremu i mehanizaciju i ulaganje u objekte za poljoprivredu.
Rok otplate kredita je tri godine, bez valutne klauzule i sa kamatnom stopom od osam odsto.
Nezadovoljni novom agrarnom politikom, zemljoradnici iz Pančeva i Kovačice, sa nekoliko stotina traktora, blokirali su oko podneva saobraćaj na starom putu ka Beogradu.
Poljoprivrednici su posebno nezadovoljni zbog smanjene površine poljoprivrednog zemljišta koje se subvencioniše.
Ranije su uputili protestna pisma predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, premijeru Mirku Cvetkoviću, ministru poljoprivrede Dušanu Petroviću i premijeru Vojvodine Bojanu Pajtiću. Beta