VARŠAVA, Među deset zemalja istočne Evrope članica EU samo je Poljska ostvarila rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju ove godine za 0,4 odsto u odnosu na prethodni kvartal, saopštio je Centralni statistički biro Poljske.
Na godišnjem nivou poljska ekonomija je u prva tri ovogodišnja mjeseca zabilježila rast od 0,8 odsto, dok su druge istočnoevropske zemlje iz EU objavile smanjenje BDP-a. Za to vrijeme privreda Litvanije je imala pad privrede od 13,6 odsto, a Estonije za 15,6 procenata, dok i vodeće ekonomije poput Njemačke bilježe visoke stope pada BDP-a. Slovenija još nije podnijela izvještaj o stanju svoje ekonomije u prvom kvartalu i to će učiniti tek u junu, ali je malo vjerovatno da će njen BDP pokazati rast, pošto je u četvrtom tromjesečju prošle godine već smanjen za 0,8 procenata. Formalno u sastavu istočne Evrope, ali van EU je i Bjelorusija, čija je privreda takođe zabilježila rast u prvom ovogodišnjem tromjesečju. Prema preliminarnim procjenama, BDP ove zemlje je u tom periodu porastao za 1,1 odsto.
“Gledajući na Evropu, Poljska je imala jedan od najboljih rezultata. Među srednjim i velikim zemljama Poljska će vjerovatno imati najbolje rezultate u ovoj godini”, kazao je Pjotr Kališ, glavni ekonomista Citibank u Poljskoj.
On je kazao da očekuje pad u dolazećim tromjesečjima, te nultu stopu rasta za cijelu godinu.
“Iduća tromjesečja će biti najlošija, očekuju se negativne stope rasta u drugom i trećem kvartalu. Za cijelu godinu Poljska će imati nultu stopu rasta privrede”, kazao je Kališ.
Ekonomisti su kao ključne faktore poljske otpornosti na globalnu recesiju naveli čvrstu domaću potražnju, međunarodno ulaganje i relativno nisku izloženost previranjima na globalnim izvoznim tržištima.
Globalna finansijsko-ekonomska kriza usporila je rast ekonomija praktično svih evropskih država. BDP u evrozoni je u prvom tromjesečju 2009. pao 2,5 procenta, što je maksimalno smanjenje od 1995. godine. U istom periodu, 30 država Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), odnosno kluba bogatih zemalja, zabilježilo je pad BDP-a od 2,1 odsto, što je najlošiji bilans još od 1960. godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.