LONDON, Istočnoevropske zemlje i dalje vjeruju u evro, uprkos poremećajima nastalim zbog budžetske prezaduženosti, navodi se u autorskoj analizi evropskih finansija i krize evrozone u londonskom “Fajnenšel tajmsu” (FT).
– Najbolje su prošle članice Evropske Unije (EU) koje nisu u evrozoni, niti su vezale svoje valute za evro, poput Poljske i Češke – objašnjava analitičar FT-ja.
On takođe ističe da je fiskalno stanje u osam zemalja srednje i istočne Evrope koje su članice EU, ali nisu usvojile evro kao svoju valutu, finansijski “mnogo zdravije” nego u postojećim članicama evrozone.
S druge strane, zemlje koje žele da usvoje evro, bilo da jesu ili nisu u EU, već imaju velike dugove u evrima i djelimično “evro-izirane” privrede.
Kao primjer za to on navodi Hrvatsku, dok Bugarsku i Letoniju navodi kao primjere zemalja koje su vezale svoje valute za evro i zato prolaze kroz bolan period.
– One to trpe upravo da bi zadržale vezanost svojih valuta za evro i tako se pribilžile ulasku u evrozonu – navodi on.
U izvještaju iz Italije, FT objašnjava da se vlada u Rimu bori da uspostavi kontrolu nad budžetima svojih regiona, takođe pritisnutih dugovima, i to u trentuku dok EU ulaže napore da nametnu fiskalnu disciplinu Grčkoj kako bi mogla da otplaćuje svoj ogromni državni dug.
List objašnjava da su u Italiji regionalne vlasti nadležne za službu zdravstvene zaštite, kao i da sredstva koja se na to troše odnose u prosjeku 64 odsto regionalnih budžeta.
– Ti budžeti ubrzano rastu i dostigli su ukupan iznos od 133 milijarde evra, dok MMF prognozira da će se udvostručiti do 2050. godine – ističe FT. Biznis
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.