VARŠAVA, Poljska je spremna da daje Evropskoj uniji (EU) na procjenu svoje buduće budžete, a poziva ostale zemlje članice da zakonima ograniče budžetske deficite i javno zaduženje, kazao je poljski ministar finansija Jacek Rostovski.
Poljska je na sastanku ministara finansija u Briselu podržala Njemačku i njen prijedlog da se EU pouči iz grčke krize i da Evropska komisija (EK) u ocjenama stanja u privredama zemalja članica vodi računa i o zaduženju, a da se zakonima postave limiti javnog zaduženja i budžetskih deficita.
– Mi sa tim nemamo problem. Ionako u maju šaljemo u Brisel glavne makroekonomske pokazatelje. Ne želimo da sve zemlje uvedu iste propise kao što mi imamo – kazao je Rostovski i dodao da zemlje imaju različitu istoriju, ustav, negdje federalno ustrojstvo.
– Ipak, trebalo bi da razmotrimo propise za samodisciplinu, a EU bi mogla da daje ocjenu – rekao je on za Gazetu biznis.
Poljski Ustav inače zabranjuje da zaduženje Poljske pređe 60 odsto BDP-a, a u nastojanju da smanji budžetski deficit vlada premijera Donalda Tuska uvela je obavezu da troškovi budžeta smiju da porastu preko stope inflacije samo za jedan odsto.
Poljska vlada vjeruje da će joj uz dodatne mjere konsolidacije javnih finansija poći za rukom da ispuni kriterijume iz Mastrihta neophodne za ulazak u evropsku monetarnu uniju već 2012. godine.
Kako je istakao Rostovski, ako budu povoljne okolnosti, moguće je da ta zemlja pređe na evro 2014. godine, 2015. godina je realnija, ali, prema njegovim riječima, možda će to biti 2016. godine.
Iako je u novoj Evropi, pa i među evrooptimističkim Poljacima, sve jača odbojnost prema evru iz straha kako će na evrozonu uticati dužnička kriza Grčke i eventualni efekt domina na Portugal i Španiju, poljska vlada upozorava da bez obzira na krizu evrozona pomaže i članicama suočenim sa problemima.
– Crne ovce evrozone, možda izuzev Grčke, plaćaju i sada mnogo manje za rizik koji preduzimaju investitori kupovinom njihovih obveznica, nego one zemlje koje nemaju evro – kazao je na sastanku sa poljskim biznismenima zamjenik ministra finansija Dominik Rađivil.
Prema posljednjoj anketi za Poljski savjet biznisa, udruženje preko 70 najvećih poljskih preduzeća i stranih kompanija koje posluju u toj zemlji, čak 90 odsto preduzeća spremno je da prihvati osjetno niži privredni rast kako bi vlada mogla da sprovede neophodne reforme i Poljska ispuni kriterijume iz Mastrihta, tako da od 2015. godine već pređe na evro.
Poljska je, inače, uz podršku svojih privrednika jedina od novih članica koje još ne plaćaju evrom, najavila da je spremna da učestvuje u pomoći i stabilizaciji evrozone pošto je izbila kriza u Grčkoj. Biznis
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.