BANJALUKA, Svaki šesti građanin BiH koristi Internet, pokazuju rezultati istraživanja koje je provela kompanija “GfK”.
Oko 46 odsto građana BiH koji koriste Internet ima otvoren profil na “Fejsbuku” /Facebook/, rezultati su istraživanja koje je proveo Centar za istraživanje tržišta i javnog mnjenja /GfK BH/ iz Sarajeva.
Ostale društvene mreže poput “Tvitera” /Twitter/ ili “Maj spejsa” /My Space/ su mnogo manje popularne, pa tako Tviter koristi oko pet, a “Maj spejs” svega jedan odsto korisnika Interneta u BiH.
Istraživanje je pokazalo da od svih usluga koje su ponuđene na “Fejsbuku”, korisnici u BiH najviše koriste čet /onlajn ćaskanje/, slanje mejlova, komentariše postove prijatelja ili igra onlajn igrice.
Prema istom istraživanju, većina “fejsbukovaca” iz BiH su žene.
“Čak 48 odsto korisnika `Fejsbuka` u BiH studenti i srednjoškolci, odnosno prevladavajuća starosna struktura je između 15 i 24 godine, koji čine gotovo 60 odsto svih korisnika ovoga servisa u BiH”, prenose “Nezavisne novine”.
Istraživanje je pokazalo da za internet društvene mreže uopšte zna 52 odsto BiH građana starosti iznad 15 godina.
“Ženski dio populacije je nešto bolje informisan o postojanju socijalnih mreža na Internetu nego muški, pa je odnos 55 prema 45 odsto u korist žena, iako muškarci i dalje čine relativnu većinu među korisnicima Interneta u BiH”, pokazuje istraživanje.
Prema istim podacima, oko 86 odsto fakultetski obrazovanih ispitanika je čulo za neku od internet društvenih mreža naspram samo trećine građana sa završenom osnovnom školom.
U istraživanju se navodi da korištenje društvenih mreža ponekad može biti i korisno, pa roditelji tako mogu da saznaju sa kim se druže njihova deca, moguće je upoznati nove ljude iz svih krajeva svijeta, obnoviti neka stara prijateljstva ili steći nova.
Ipak, u “GfK BH” upozoravaju da pridruživanje raznim grupama na “Fejsbuku” može dovesti čak i do problema sa zakonom, jer je na ovoj mreži prisutno sve što se može i ne može zamisliti, od krajnje pozitivnih grupa koje pomažu pojedincima u nevolji, pa do ultradesničarskih pokreta, rasne mržnje i slično.
Psiholog Ismet Dizdarević iz Sarajeva smatra da pridruživanje društevnim mrežama poput “Fejsbuka” i korištenje Interneta uopšte ne može radikalno da utiče na čovjeka niti da izazove neke radikalne promjene u njegovom ponašanju.
“Kod svakog čoveka postoji stav da li će i na koji način će prihvatiti nešto, da li dobro ili loše, a na to utiče mnogo faktora, kao što su genetika, porodica, učenje i slično. Ako je neko bio pod lošim moralnim uticajem, korištenje Interneta ga neće sigurno promijeniti iz korijena, pa da izmijeni taj uticaj”, naveo je Dizdarević.
On je dodao da su djeca i mladi, koji sve više koriste i navedene grupe ali i Internet, danas mnogo zrelija i lakše primaju informacije nego ranijih godina, pa tako lakše i prepoznaju šta je loše, a šta dobro.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakva je ovo matematika??
Svaki šesti koristi internet, znači otprilike 16,67%.
Od tih 16,67%, 46% ima nalog na fejsbuku. To mu dođe nekih 7,67%, a to je, koliko ja razumijem, daleko manje od polovine.
eh i ti sitnicaris sad
To ti je od onih koji imaju računar