Polutajna prodaja 70 parcela na Ivanici

RAVNO, Sedamdesetak parcela na području Ivanice, koje nisu imale vlasnika, zaista su prodate, a iako je procedura navodno ispoštovana, sve je urađeno polutajno, rekao je “Glasu Srpske” odbornik SNSD-a u opštini Ravno Danilo Mandeganja.

Mandeganja je kazao da su lokacije kupovane po cijeni od devet KM za metar kvadratni.
– Oglas o prodaji je objavljen samo u nekim dnevnim novinama u Mostaru i na oglasnoj tabli opštine Ravno, ali ne i na oglasnoj tabli u mjesnoj zajednici Ivanica. Zbog transparentnosti je moralo biti drugačije. Parcele su kupili samo Hrvati iz opštine Ravno, a odmah poslije toga po većim cijenama preprodali su ih Srbima, Bošnjacima i Slovencima – kaže Mandeganja.
Dodaje da je nedavno opština Ravno donijela odluku da se proda još nekoliko parcela građevinskog zemljišta na području Ivanice.
– Na naše insistiranje oglas je objavljen i na oglasnoj tabli mjesne zajednice Ivanica. Prodato je najprije 18, a kasnije 23 lokacije, ali ovaj put sa znatno više javnosti – navodi Mandeganja.
I zaista nije ni čudo što je sve veće interesovanje i što se sve više priča o zemljištu na Ivanici. Blizina Dubrovnika, do Straduna je svega sedam kilometara, uslovila je da je ovo područje postalo najprosperitetnija BiH lokacija za trgovinu nekretninama, čije cijene iz dana u dan vrtoglavo rastu.
Kako nezvanično saznajemo, građevinske parcele na Ivanici kupile su dvije zagrebačke firme. Spekuliše se da su imanja kupili firma “Agrotur Ivanica” d.o.o. Ravno, iza koje navodno stoji konzorcijum hrvatskih firmi, a čiji je osnivač firme “Voluntas i Tifon” vlasnika Hrvoja Čermaka, sina haškog optuženika Zvonimira Čermaka.
Na ovom prostoru trebalo bi da se gradi i granični prelaz prema Hrvatskoj, a na čijem zemljištu tema je svake predizborne kampanje.
Dileme o stvarnom vlasniku tog zemljišta nema Pero Sredanović, odbornik u Skupštini opštine Ravno i potpredsjednik opštine.
– Ponoviću po ko zna koji put da je zemljište, na kome je trebalo ili treba da bude podignut granični prelaz na Ivanici, vlasništvo starosjedilaca, porodice Elaković. Tvrdnje koje je uoči prošlih, ali i evo uoči ovih izbora iznosio i iznosi Slobodan Šaraba apsolutno su netačne. Sve se može provjeriti u gruntovnici – kaže on. Ističe da Šarabine tvrdnje nisu ni tačne, ali ni dobronamjerne.
– Svako ko dobronamjerno radi, moje riječi može da provjeri u opštini Ravno, ali ove tvrdnje nisu dobronamjerne. Šaraba tvrdi da je zemljište prodato, a ja ga pozivam da kaže kome je, kada i za koliko novca prodato. Uostalom, postoje mnogi državni organi koji su nadležni za utvrđivanje istine ili laži – dodaje Sredanović.
Sredanović tvrdi da Srbi povratnici imaju više smetnji i opstrukcija od pojedinaca iz političkih partija sa sjedištem u RS nego od Hrvata koji su većina u opštini Ravno, koja se nalazi u FBiH i formirana je na području jedne trećine predratne opštine Trebinje.
– I sam gospodin Šaraba je 1999. godine rekao da se nikada ne bi vratio na Ivanicu da bi sada, deset godina poslije, osnovao partiju u ovoj mjesnoj zajednici. Jedina podrška tada nam je bio predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, koji nam je rekao da smo na Ivanici svoji na svome i to je zaista tako – kaže Sredanović.
Infrastruktura
Sredanović kaže da su u proteklom periodu na Ivanici mnogi projekti kao što su asfaltiranje lokalnih puteva, elektrifikacija i snabdijevanje vodom za piće sa cisternom uspješno realizovani.
– Uredili smo dio infrastrukture na Ivanici, otvorili školu, postavili javnu rasvjetu, regulisali odvoz i naplatu smeća, prevoz učenika, počeli sa obnovom crkava i uradili još dosta toga. Ne mogu da vjerujem da neko od Srba može biti protiv elektrifikacije srpskih sela. A toga ima. Uprkos svemu, u ovoj godini dovešćemo struju u veći dio sela koja nemaju električnu energiju – kaže on.  Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts