MINHEN, Njemačka kompanija MAN traži od zakonodavca u Bavarskoj da pomognu sprečavanje gubitka radnih mjesta i zatvaranje fabrike.
Do toga bi moglo da dođe ukoliko se taj treći po snazi evropski proizvođač kamiona udruži sa Skanijom, švedskom rivalskom firmom.
Uprava MAN-a pregovara sa Hrišćansko-socijalnom unijom (CSU), vladajućom partijom Bavarske, o posljedicama udruživanja sa Skanijom, tvrde poslanici CSU.
Oni su podržali zahtjeve da država pomogne u zaštiti kompanije MAN u kojoj je zaposleno 17.000 radnika samo u Bavarskoj.
MAN i Skanija od prošlog jula istražuju mogućnosti saradnje i eventualno udruživanje kako bi se smanjili troškovi razvoja i prodaje. Pregovori su tekli uporedo sa istragom Evropske unije o mogućoj korupciji u bivšoj MAN-ovoj filijali Ferostal zbog nezakonitog monopolskog utvđivanja cijena, kojom su takođe obuhvaćene kompanije Dajmler i Volvo.
Folksvagen (VW), najveći evropski proizvođač automobila, najveći je akcionar MAN-a, i ima 29,9 odsto akcija i kontroliše 71 procenata glasačkih prava u Skaniji.
Udruživanjem velikih proizvođača kamiona, s ukupnim godišnjim prihodom od 29 milijadi dolara i tržišnom vrijednošću od 33 milijarde dolara, formirala bi se najveća kompanija za izradu komercijalnih vozila u Evropi.
MAN zapošljava 48.000 radnika, od kojih 27.000 u Njemačkoj. Kompanija izrađuje teške kamione, mjenjače i osovine u sjedištu firme u Minhenu i motore u Nirbergu.
MAN i Skanija su krajem avgusta minule godine objavili da postpeno izlaze iz krize izazvane svjetskom recesijom, naglašavajući da sve više raste tražnja za njihovim proizvodima, što će omogućiti da godinu završe sa profitom.
Treći evropski gigantski proizvođač kamiona, Dajmler, takođe je dobro poslovao prošle godine, sa operativnim profitom grupacije od oko milijarde evra. Tanjug