ŽENEVA, Međunarodna dobrotvorna medicinska organizacija Ljekari bez granica (MSF) zauzela se ovih dana da pomoć u hrani, namjenjena gladnima širom svijeta, bude zasnovana na mliječnim proizvodima i jajima umjesto na žitaricama, jer tako mogu da se spasu životi desetine hiljada neuhranjene djece.
Vlade donatori trebalo bi da godišnje obezbede distribuciju takve pomoći u hrani vrijedne 3,5 milijardi evra. Hrana namenjena pomoći trebalo bi da bude obogaćena dopunskim vitaminima, mineralima i proteinima, ističu u MSF, a prenosi Rojters.
Trenutno se za neuhranjenu djecu, uglavnom, obezbjeđuje pomoć na bazi žitarica, kojoj nedostaju mnogi nutritivni sastojci neophodni tom uzrastu, tvrdi Kristof Furnije, predsjednik Međunarodnog saveta MSF.
Furnije tvrdi da bi preorijentacija na proizvode zasnovane na mlijeku i jajima (koji mogu biti i u formi koncentrata, ili hranljivih tabli), znatno smanjili smrtnost neuhranjene djece. Trenutno u svijetu godišnje umire tri do 3,5 miliona neuhranjene djece stare do pet godina.
Obogaćene mješavine brašna, pretežno od pšenice, i kukuruza, sa dodatkom soje, koje za sada dominiraju u pomoći u hrani, po Furnijeu, ne mogu da zaštite neuhranjenu djecu od bolesti.
MSF planira da se obrati Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, UNICEF-u i ostalim međunarodnim organizacijama uključenim u distribuciju pomoći u hrani da hitno primjene navedene izmjene u asortimanu pomoći.
Većina pomoći u hrani koju SAD šalju svijetu zasnovana je na žitaricama, dok EU ređe šalje direktnu pomoć, već uglavnom obezbeđuje fondove za nabavku pomoći u hrani ne određujući koja će vrsta hrane to biti.
MFS distribuira pomoć u hrani za više od 150.000 dece u 22 zemlje svijeta, a od nedavno je uvedeno pravilo da bar deo te pomoći čine namirnice životinjskog porjekla.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.