BANJALUKA, Domaće nadležne institucije pooštrile su kontrole uvoza proizvoda iz Kine da bi se spriječila mogućnost da na bh. tržište dospije kinesko mlijeko u prahu od kojeg je u toj zemlji umrlo šest beba.
Pooštrene kontrole uvoza ovog proizvoda već duže vrijeme su na snazi, a ponovo su aktuelizovane nakon objave da se širom centralne Kine i dalje prodaje mlijeko u prahu koje u sebi sadrži hormon od kojeg bebama prerano rastu grudi.
Opasno mlijeko proizvodi kineska kompanija “Synatra”, a kod beba koje su ga pile utvrđen je nivo hormona kao i kod prosječne odrasle žene.
Prema nalazima kineskih doktora koji su pregledali bebe koje su konzumirale ovo mlijeko, zabilježen je visok nivo estradiola i prolaktina.
Zoran Đerić, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH, je istakao da se mnoštvo proizvoda plasira na bh. tržište ali i cijelokupno evropsko tržište upravo iz Kine, EU i domaće granične službe vrše naročito rigorozne kontrole kako se ovaj proizvod ne bi našao na tržištu.
Đerić tvrdi da mlijeko u prahu nije moglo ući legalnim putem u BiH, jedini način bio bi ilegalno.
“Od kada postoji to mlijeko u prahu, mi smo donijeli odluku o zabrani njegovog uvoza, i ta odluka je i dalje na snazi. Mi ne možemo dokazati da li se u mlijeku nalazi melanin, jer u BiH ne postoji laboratorija u kojoj je to izvodljivo”, pojasnio je Đerić.
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kazao je da se na spisku uvoza proizvoda koji su zabranjeni ne nalazi mlijeko u prahu iz Kine, ali da nije zabilježeno da je uvezeno.
Prema riječima Desimira Miljića, glavnog republičkog zdravstveno-sanitarnog inspektora, pojačano tragaju za mlijekom i mliječnim proizvodima iz Kine.
“Inspektori do sada nisu pronašli takve proizvode. Ukoliko bi inspektori zatekli sporne proizvode u prometu, naložili bi njihovo povlačenje i bezbjedno uništavanje, a protiv subjekta bile bi preduzete prekršajne mjere”, upozorio je Miljić.
Melanin
Dodavanjem melanina u mlijeko i mliječne proizvode ima za cilj da sporni proizvodi izgledaju bogatiji proteinima.
Melanin je hemikalija koja se koristi za pravljenje plastike.
Prije dvije godine, kada se prvi put pojavilo kinesko mlijeko u prahu, koje u svom sastavu ima melanin, što je uzrokovalo trovanje beba u Kini, EU je zabranila uvoz proizvoda koji sadrže velike količine kineskog mlijeka u prahu. Tada se na popisu zabranjenih slatkiša našla čokolada snickers i bomboni M$M. Nezavisne novine