BANJALUKA, U BiH je za prvih osam mjeseci ove godine uvezeno 101.866 tona alkoholnih pića ukupne vrijednosti 122,4 miliona maraka, što je za pet miliona maraka više u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prvih osam mjeseci 2010. godine, u BiH je uvezeno 98.582 tona raznih alkoholnih pića ukupne vrijednosti u iznosu od 116,7 miliona KM.
Portparol UIO BiH Ratko Kovačević je istakao da je ove godine uvezeno najviše piva.
– U BiH je uvezeno 92.431 tona piva ukupne vrijednosti 91,6 miliona KM, koje se najviše uvozilo iz Hrvatske, Srbije, Makedonije i Slovenije, a među pivom koje se uvezlo iz pomenutih zemalja ima piva koje vuče porijeklo iz Holandije, Mađarske i Danske – istakao je Kovačević.
On je dodao da je u istom periodu u BiH uvezeno 4,1 milion maraka vrijednih ostalih fermentiranih pića, poput piva sa voćnim ukusima.
– Za osam mjeseci je u BiH uvezeno 2.786 tona ovih pića koja su se najviše uvozila iz Hrvatske i Srbije – istakao je Kovačević.
On je dodao da je BiH uvezla 4.315 tona vina u vrijednosti 15,1 milion maraka.
– Vino se najviše uvozilo iz Hrvatske, Makedonije, Srbije, Italije, Slovenije i Španije – istakao je Kovačević.
Žestokih alkoholnih pića u BiH je uvezeno 2.334 tone, ukupne vrijednosti 11,6 miliona KM, a najviše su se uvozila iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Grčke, Velike Britanije, Austrije i Njemačke.
Kovačević je istakao da se u skladu sa Zakonom o akcizama u BiH, na alkohol i alkoholna pića plaća akciza ili poseban porez.
– Akciza se plaća po litru, i to 0,20 KM na pivo i 0,25 KM na vino. Za alkohol, alkoholna pića i voćnu prirodnu rakiju akciza se plaća po litru apsolutnog alkohola i to 15 maraka na alkohol i alkoholna pića i osam maraka na voćnu prirodnu rakiju – istakao je Kovačević.
On je dodao da je u 2010. godini na alkohol, alkoholna pića, vino i pivo naplaćeno ukupno 66 miliona KM posebnog poreza ili akcize.
Inspekcija
Zbog prometa u rinfuznom stanju, poljoprivredni inspektori u Srpskoj su za šest mjeseci ove godine oduzeli i uništili 97 litara rakije.
– Od svih uzoraka najviše je “neispravne” rakije, a nepravilnosti se najčešće odnose na neoriginalna pakovanja, nepostojanje markice, nepoštovanje pravila proizvodnje, pogrešna obavještenja na deklaraciji i slično – istakla je v.d. glavnog republičkog poljoprivrednog inspektora Đuka Papić.
Prema njenim riječima, republički poljoprivredni inspektori su za sedam mjeseci izdali dva prekršajna naloga u iznosu od 11.000 KM zbog prometa vina i rakije u rinfuznom stanju. Glas Srpske