– PURS zakup prostorija u PC „Integra“ po operativnom lizingu godišnje plaća oko 2,5 miliona KM
– PURS: Sa pucanjem maltera smo upoznali davaoca lizinga koji je zadužen za investiciono održavanje
– PURS krajem 2010. godine uselila u nove prostorije
BANJALUKA, Institucije Republike Srpske dale su desetine milione maraka za kupovinu ili zakup poslovnih prostora za koje je naknadno utvrđeno da imaju brojne nedostatke. Najnoviji primjer je luksuzna zgrada Poreske uprave RS u kojoj su ispucali zidovi, a za čiji zakup po operativnom lizingu PURS godišnje plaća čak oko 2,5 miliona KM.
Pukotina koja je nastala prije više od godinu dana, širine par centimetara, se proteže čitavom dužinom zida na glavnom stepeništu.
Loše izvršeni građevinski radovi su očiti na najluksuznijoj poslovnoj zgradi u RS, u kojoj su svoje kancelarije morale kupiti brojne druge republičke institucije, poput Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove, Puteva RS, Šuma RS i Inspektorata RS.
Problem nisu samo završni građevinski radovi, već i loše centralno grijanje, pa su inspektori tokom radnog vremena prisiljeni paliti električne grijalice u prostranim kancelarijama, vrijedne skoro 30 miliona KM.
U Poreskoj upravi su za CAPITAL rekli da je, po ugovoru o lizingu koji su potpisali sa sarajevskom firmom „Heta“, tekuće održavanje objekta obaveza Poreske uprave, a investiciono održavanje obavezu davaoca lizinga te da su toj firmi ukazali na ispucali malter, ali da odgovor nisu dobili.
„Malter je ispucao jednim dijelom na stepeništu na dijelu objekta koji pripada Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove (prostor galerije), a jednim dijelom na stepeništu u dijelu objekta koji koristi Poreska uprava po osnovu ugovora o lizingu. Poreska uprava je davaocu lizinga ukazala na ispucali malter na zidovima zgrade na stepeništu. Stručna lica davaoca lizinga su fotografisala ispucali malter u nekoliko navrata, ali „Heta“ nije preduzimala radove nakon snimanja na objektu“, kazali su u PURS-u.
Dodali su da su sa pucanjem maltera upoznali i Zajednicu etažnih vlasnika koja upravlja zajedničkim dijelovima zgrade te ima obavezu tekućeg i investicionog održavanja zajedničkih dijelova zgrade.
„Međutim, do sada nismo dobili povratnu inforamciju o preduzetim aktivnostima“, kazali su u PURS-u.
Poreska uprava RS je krajem 2010. godine potpisala ugovor o operativnom lizingu za poslovni prostor u poslovnoj zgradi „Integra“. Prema tom ugovoru PURS je na 144 mjeseca zakupila 5.882 metara kvadratnih opremljenog prostora uz mjesečnu nadoknadu od 229.504 KM (sa PDV-om) i priznati ostatak vrijednosti (iznos po kojem će moći da otkupi predmet lizinga po isteku ugovora) od 9,68 miliona KM.
Procijenjena nabavna vrijednost ovog poslovnog prostora sa pripadajućom opremom je 28,3 miliona KM.
Poreska uprava nije jedina institucija koja je platila milione KM za objekat na kojem su već nakon nekoliko godina upotrebe vidljivi nedostaci.
Republička uprava za inspekcijske poslove Republike Srpske tužila je banjalučku firmu „Ekvator“ Đorđa Davidovića tražeći naknadu od 181.000 KM za nekvalitetno izvedene radove na zgradi u krugu Incela u Banjaluci koju je Inspektorat platio blizu 10 miliona KM ili oko 3.200 KM po kvadratnom metru.
U Inspektoratu su tvrdili da „Ekvator“ nije izveo sve ugovorene radove, kao što su nabavka i ugradnja rampe na parkingu, nabavka i ugradnja klizne kapije, sanacija postojeće saobraćajnice i trotoara, elektro instalacija rasvjete i elektro-instalacija video nadzora, izmještanje transformatora i razvodnog ormara.
Sudski vještaci su u toku suđenja utvrdili da sporni radovi nisu mogli biti izvedeni zbog nedostatka građevinske dozvole, a njihova nabavka je bila u nadležnosti poslovne zone Incel. Utvrdili su i da je većina radova u međuvremenu izvedena, a da se ostatak nije mogao uraditi upravo zbog nedostatka dozvole.
Međutim, ostalo je nejasno kako je Inspektorat odlučio da potroši milione maraka na objekat koji nije imao pristupni put, kapiju i izvršene ostale dodatne radove.
CAPITAL: M. Čigoja
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tako to rade Integral, Lanaco, Prointer, MG Mind i sl. Bitno je da se mazne lova a radovi i usluge koje rade su smjesni da smjesniji ne mogu da budu. Tako ce sada Prointer da uvede e knjizicu u RS, uzme milione a izvodjac neki salabajzeri koji gledaju da sto prije smrljaju i pobjegnu.
Pa ako ce uzeti Prointer, sto prozivac Lanaco, MG Mind
Vjerovato zato sto su isti klan, milje, partija, sef im je isti, sta bi mogao biti drugi razlog. Prosjecnom gradjaninu RS treba nacrtati i onda je pitanje dali ista razumije osim da je Baja najveci i da se njega plase i boje.
Pa tako ce popucati i RS kada posao sada totalno preuzme Prointer u Poresko upravi. Plan nabavki su zarvrsili i sada krece pljacka, otimacina, glodjanje do koske a sve ce Zora Vidovic da potpise u interesu poreske uprave, RS i naroda RS.
Dovoljno je pogledati realizaciju ugovora za 2016 godni u Poreskoj upravi, Geodetskoj upravi, i sada plan investicija u Fondu zdravstva i sve je jasno kao dan. Samo slijepci ne vide sta se desava i mrsi brke.