BEOGRAD, Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije od januara do avgusta iznosila je 20,85 milijardi dolara, što predstavlja rast od 25,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.
Izvezeno je robe u vrijednosti od 7,86 milijardi dolara, što čini povećanje od 30,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a uvezeno je robe za 13 milijardi dolara, što je više za 23,3 odsto u odnosu na posmatrani period.
Spoljnotrgovinski deficit iznosi 5,14 milijardi dolara, što je povećanje od 13,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom, iznosi 60,4 odsto i veća je u odnosu na pokrivenost u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 57,1 odsto.
U strukturi izvoza po namjeni proizvoda najviše su zastupljeni proizvodi za reprodukciju 68,2 odsto, slijede roba za široku potrošnju 24,1, i oprema 7,7 odsto.
U strukturi uvoza najviše su zastupljeni proizvodi za reprodukciju 56,5 odsto, roba za široku potrošnju 15,2 i oprema 11,5 odsto, a neklasifikovana roba po namjeni iznosi 16,7 odsto.
Glavni spoljnotrgovinski partneri u izvozu bili su Italija, Njemačka i BiH, a u uvozu Rusija, Njemačka i Italija.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini, a zemlje članice EU čine više od polovine ukupne razmjene.
Srpski, drugi po važnosti partner su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima je suficit u razmjeni od 1,02 milijarde dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda (žitarice i proizvodi od žitarica, te razne vrste pića), kao i izvoza gvožđa i čelika.
Najviše se uvoze električna energija, gvožđe i čelik, kameni ugalj i obojeni metali, kao i povrće i voće.
Najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH, Makedonijom i Albanijom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Rusijom, zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa, zatim slijedi deficit sa Kinom, Njemačkom i Mađarskom.