LONDON, Svjetski savjet za zlato objavio je da je svjetska tražnja zlata je u prvom kvartalu 2011.godine 11 odsto na 981,3 tona prema 881 tona u istom periodu 2010.godine.
Vrijednost tražnje je dostigla nivo od 43,7 milijardi dolara prema 31,4 milijardi u prvom tromjesečju prošle godine, što predstavlja rast od skoro 40 odsto. Savjet ukazuje da su najsnažniji pokretači rasta jačanje tražnje zlatnih poluga i kovanica, kao i oporavak ključnih juvelirskih tržišta.
Prosječna cijena zlata u prvom kvartalu je dostigla rekordnih 1.386,27 dolara za finu uncu (31,1 gram).
Poslije korekcije u prvoj polovini razmatranog perioda, cijene su skočile na rekordan nivo u martu i nastavile sa rastom u aprilu i maju.
Investiciona tražnja zlata je u prvom tromjesečju porasla za 26 procenata na 310,5 t prema 245,6 t pre godinu dana i dostigla vrijednost od 13,8 milijardi dolara.
Tražnja zlata juvelirske industrije je na godišnjem nivoou porasla sedam odsto, na 556,9 t sa 521,3 t, što odgovara rekordnim 24,8 milijardi dolara.
Najveća juvelirska tržišta, Indija i Narodna Republika Kina, zajedno, u ukupnoj tražnji učestvuju sa 349,1 t ili sa 63 odsto u toj kategoriji tražnje sa 16 milijardi dolara.
Industrijska tražnja zlata je u prvom kvartalu bila stabilna na nivou od 113,8 t (5,1 milijarda dolara), s tim što je prošle godine bila rekordna po potražnji zlata u elektronici – 326,8 t ili 12,9 milijardi dolara.
U isto vrijeme ponuda plemenitog metala je u prva tri mjeseca opala na godišnjem niovu za četiri odsto, na 872,2 t sa 912,1 t, što se obrazlaže naglim rastom neto kupovine državnih sektora i padom proizvodnje iz sekundarnih sirovina.
Proizvodnja zlata je porasla u poređenju sa prvim kvartalom lane za 44 t ili sedam odsto.
Svjetske centralne banke su u prva tri mjeseca kupile 129 tona plemenitog metala.
Eksperti “Savjeta za zlato” procjenjuju da će tražnju tog plemenitog metala u ovoj godini određivati investicione prednosti, uslovljene neizvesnim perspektivama privrede Sjedinjenih Američkih Država, strahovanjima po pitanju državnog duga evropskih zemalja, inflatornim pritiscima i nemirima na Bliskom istoku i u Sjeveroj Africi.
Savjet ukazuje, takođe, na jaku tražnju kineskog i indijskog juvelirskog tržišta i tendenciju rasta neto kupovine zlata svjetskih centralnih banaka.Tanjug