BIJELJINA, Osnovni cilj novog zakona o poreskom postupku u Republici Srpskoj (RS) biće transparentnost u radu i racionalnost u izvršavanju svih poreskih postupaka, izjavio je danas u Bijeljini pomoćnik ministra finansija za fiskalni sistem Jovo Radukić.
“Vlada RS ulaže napore da poreski sistem RS učini konkuretnim i transparentnim, a Narodna skupština je prepoznala značaj ovog zakona sa stanovišta poreskih obveznika, pravnih lica, privrednih subjekata i građana”, rekao je Radukić na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o poreskom postupku RS.
Kada je riječ o transparentnosti, Radukić kaže da je predloženo osnivanje odbora za poreska pitanja, koji ima savjetodavnu ulogu, a kojeg čine dva predstavnika Vlade, predstavnici Saveza sindikata, penzionera i poslovne zajednice, odnosno udruženja poslodavaca i Privredne komore RS.
Prema njegovim riječima, drugi način za povećanje transparentnosti u radu Poreske uprave jeste relaksiranje poreske tajne, odnosno lakše dostupnosti medijima, institucijama RS i svim zainteresovanim građanima da imaju uvid u sve podatke kada je riječ o poreskim obavezama i njihovom izvršavanju.
Kada je riječ o racionalnosti, Radukić kaže da su predložena neka rješenja kao što su skraćivanje rokova za izdavanje poreskih uvjerenja, jer je neki opšti utisak da neopravdano dugo traju postupci izdavanja uvjerenja svim poreskim obveznicima, kao i skraćivanje rokova inspekcijskih kontrola.
“Ograničili smo u zakonu trajanje inspekcijskih kontrola – na 30 dana terensku kontrolu, a na 10 dana kancelarijsku kontrolu. Na drugačiji način uredili smo i postupak prinudne naplate, koji je do sada bio propisan pravilnikom, a sada je to zakonska materija. Zahvaljujući ovim rješenjima jasnije je šta to čeka poreske obveznike ako ne izvrše obaveze u zakonom propisanom roku”, rekao je Radukić.
On je naglasio da je jedna od najznačajnijih olakšica kada je riječ o položaju privrednika smanjenje kamatne stope propisane Nacrtom zakona o poreskoj upravi, koja, prema važećem zakonskom rješenju, trenutno iznosi 0,06 odsto dnevno ili 21, 9 odsto na godišnjem nivou.
“Predložili smo smanjenje kamatne stope na 14,6, odnosno na 0,04 odsto na dnevnom nivou. Predložili smo i da se iz Zakona o poreskoj upravi briše kaznena taksa koja se obračunava i plaća otvaranjem postupka prinudne naplate, jer time što je preduzeće ili poreski obveznik došlo u situaciju da mu se nalaže izvršenje plaćanja poreskih obaveza ono je već u teškoj situaciji, tako da uvećanje od tih 10 odsto predstavlja teret”, dodao je Radukić.
Direktor Privredne komore RS Mihajlo Vidić smatra da će ovim zakonom biti uvedeno više reda i utvrđeni postupci i način naplate potraživanja poreskih obveznika.
“Zakon o poreskom postupku veoma je važan sa stanovišta utvrđivanja postupka kod naplate poreskih obaveza bilo fizičkih lica ili privrednih subjekata, pogotovo u današnje vrijeme kada su velike obaveze privrednih subjekata po osnovu poreza, doprinosa”, dodao je Vidić.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o poreskom postupku RS, u organizaciji Ministarstva finansija, 20. juna održana je u Trebinju, a juče na Palama. Javna rasprava sutra će biti održana u Doboju, a završna u Banjaluci 27. juna.