BEOGRAD, Vlada Srbije donijela je uredbu o konverziji prava korišćenja gradskog građevinskog zemljišta u pravo svojine, koja će prvi put omogućiti vlasništvo nad zemljom.
Ova kapitalna promjena će dovesti i do toga da opštine ubuduće neće moći da računaju na prihod od naknade za korišćenje zemljišta, koja se gasi, zbog čega će taj manjak verovatno biti nadomešćen povećanjem poreza na imovinu.
Milica Bisić, profesorka na Fakuletu za ekonomiju, finansije i administraciju, kaže da je teško procijeniti kakvi će biti konkretni efekti konverzije, ali da bi utvrđivanje poreske osnovice po tržišnoj vrijednosti trebalo da nadomjesti manjak koji će nastati gubitkom naknade za korišćenje zemljišta.
Prema njenim riječima, problem je u tome što se ne zna kako će se procjenjivati tržišna vrijednost zemljišta, budući da se zemljištem do sada nije moglo trgovati, a osnova za izračunavanje vrijednosti bi trebalo da bude srednja cijena u prometu. Bisićeva naglašava da je sporno ko će uopšte htjeti da obavi konverziju, pošto do sada nije stigao ni jedan zahtjev.
Predsjednik opštine Inđija Goran Ješić kaže da u njegovoj upravi još nisu donijeli odluku o tome na koji način će izvršiti konverzij.
„U svakom slučaju, ideja je da se manjak u prihodima kompenzuje kroz porez na imovinu“, rekao je Ješić.
Poteškoće ne očekuju u manjim opštinama, pa tako Slavoljub Arsenijević, načelnik opštinske uprave Svilajnca kaže da njegova opština još nije počela da primjenjuje uredbu o konverziji i da nije odlučila koliko će naplaćivati taj postupak te da je za obavljanje konverzije ostavljen rok od godinu dana.
Prema njegovim riječima, Svilajnac će još ove godine naplaćivati naknadu za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta da bi od naredne ta stavka polako počela da je integriše u porez na imovinu.
Povećanjem tog poreza, opština će nadomjestiti gubitak prihoda zbog ukidanja naknade, koju vlasnici objekata sada plaćaju svakog mjeseca, mada, kako ističe Arsenijević, to i nije previše značajan iznos za Svilajnac, pošto donosi oko sedam miliona dinara godišnje, dok je ukupan budžet Svilajnca oko 600 miliona dinara. Danas