ZAGREB , Porez na imovinu koji će u Hrvatskoj biti uveden od 1. aprila 2013. biće plaćan po stopi od dva odsto na vrijednost nekretnine u slučaju da ona nije u funkciji, za stanove u kojima se živi biti 0,2 odsto, a ukoliko se iznajmljuju 0,4 odsto od njihove vrijednosti.
Po podacima iz ministarstva finansija, stopa od dva odsto obračunavaće se za objekte koji nisu u funkciji, kao što su kuće i stanove u kojima niko ne živi, a vlasnici ih nisu iznajmili, ili na poslovne prostore koji su prazni.
To znači da bi porez na stan čiju vrijednost poreska uprava procijeni na 100.000 evra, a u kome vlasnici ne žive niti ga iznajmljuju godišnje bio oko 2.000 evra, odnosno 15.000 kuna.
Ukoliko vlasnici žive u tom stanu, dobiće 90 odsto popusta, odnosno plaćaće tek 10 odsto od pomenutog iznosa, što je godišnje 200 evra, odnosno 1.500 kuna.
Stan koji vlasnici odluče da iznajme, na osnovnu stopu dobiće popust od 80 odsto, odnosno plaćaće porez po stopi od 0,4 odsto, što u slučaju nekretnine vrijedne 100.00 evra znači godišnji porez od 400 evra ili 3.000 kuna.
Porez na imovinu zamijeniće komunalnu naknadu koja se dosad plaćala, ne po vrijednosti stana nego na osnovu kvadrature i zavisno od gradske zone u kojoj se stan nalazi.
Porez na imovinu građane će ipak koštati nešto više od komunalne naknade.
Ministar finansija Slavko Linić poručio da bi bogati građani, koji u vlasništvu imaju nekoliko stanova ili poslovne prostore, morali više pridonositi za školstvo, zdravstvo, socijalnu zaštitu i druge javne potrebe.
Najava tog poreza izazvala je mnogobrojna reagovanja, pri čemu se barata tvrdnjom da će to biti kazna za one koji su štedjeli i ulagali u stanove, dok se na miru ostavljaju oni koji imaju dionice ili štednju u bankama.
Postavlje se i pitanje koliko će taj porez biti efikasan, s obzirom da u Hrvatskoj još nisu sređene zamljišne knjige.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.