BANJALUKA, Sa liste Zavoda za zapošljavanje tokom 2011. godine odjavljeno je 4.370 osoba koje su dobile posao i 79 radi obavljanja samostalne djelatnosti, dok je u istom periodu prijavljeno 10.338 novih lica koja traže zaposlenje.
Rekao je ovo za “Glas Srpske” rukovodilac Filijale Zavoda za zapošljavanje Banjaluka Jovan Kalaba.
– Samo tokom decembra je zaposleno 420 lica. Sa evidencije biroa rada tokom prethodne godine iz različitih razloga odjavljeno je ukupno 10.338 osoba, ali i pored toga trenutno je na listi 18.506 lica koja aktivno traže posao, od čega je 8.965 žena i 9.541 muškarac – istakao je Kalaba.
Dodao je da, kada je riječ o starosnoj strukturi, najviše nezaposlenih je u dobi od 45 do 60 godina.
– Osobe ove starosne dobi rijetko ko zapošljava jer se uglavnom traže mlađi radnici – naglasio je Kalaba.
Prema njegovim riječima, najviše tražena zanimanja su diplomirani ekonomisti, menadžeri i pravnici.
– Pored toga, traženi su informatičari, diplomirani građevinski i elektroinženjeri sa licencom, diplomirani farmaceuti sa licencom, profesori matematike, razredne nastave, univerzitetski profesori kao i ekonomski tehničari sa licencom – rekao je Kalaba i dodao da su među traženim zanimanjima i obućari, krojači, konobari, trgovci, frizeri, elektrovarioci i građevinski radnici.
Naglasio je da najmanje interesovanje poslodavaca vlada za profesore istorije, geografije, filozofije, sociologije, diplomirane inženjere organizacije rada, diplomirane arhitekte, mašinske tehničare, svršene gimnazijalce koji nisu nastavili dalje školovanje.
Stanovnici ističu da je u gradu na Vrbasu veoma teško naći posao, iako je Banjaluka administrativni i kulturni centar Republike Srpske.
– Situacija je grozna, svake godine sve gore i gore. Onima koji sada traže posao je izuzetno teško jer nema novih radnih mjesta, a sve su očigledniji primjeri gubitka poslova. Najgore je to što omladina završava fakultete da bi se poslije toga prijavili na biro i čekali godinama zaposlenje. To je stvarno katastrofa, ne znam čemu ovo vodi i veoma mi je žao mladih osoba – rekao je Banjalučanin Darko Dragutinović.
Nekvalifikovana lica
– U ukupnom broju evidentiranih lica 3.547 je nekvalifikovanih i priučenih radnika, među kojima je 1.615 radnika. Međutim, dobili smo prijave po kojima su potrebna 174 ovakva radnika za razna radna mjesta – kazao je Kalaba. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne znam bas za profesore matematike kad je Banjaluka u pitanju. Znam ih nekoliko sto putuju iz Banjaluke u Prijedor ili Gradisku jer kazu da u Banjaluci posla, jednostavno, nema.