BEOGRAD, Stopa zaposlenosti u Srbiji e u drugom kvartalu 2014. iznosila 39,5 odsto.
Prema Globalnom izvještaju o konkurentnosti 2014–2015. Svjetskog ekonomskog foruma, najveće prepreke za poslovanje u Srbiji jesu neefikasna birokratija (13,7 odsto), ograničen pristup novcu (13,3 procenta) i korupcija (11,9 odsto).
Kada je u pitanju neregularno plaćanje i podmićivanje, od 144 države Srbija zauzima 69. mjesto, a prema praksi zapošljavanja i otpuštanja nalazi se na 115. mjestu – navodi se, između ostalog, u nedavno izdatoj publikaciji Beogradskog centra za ljudska prava “Ljudska prava u Srbiji 2014: Pravo, praksa i međunarodni standardi ljudskih prava”.
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u avgustu 2014. nalazilo se 757.243 lica, odnosno 20,3 odsto, što je za 0,5 odsto manje u odnosu na početak godine. Od toga je 392.562 žena. Tokom 2014, s evidencije NSZ zaposleno je 21.895 lica, dok posao po prvi put traži 261.750 osoba. Na zaposlenje se u prosjeku čeka skoro četiri godine, a mladi do 30 godina čine 26,2 odsto od ukupnog broja nezaposlenih.
Broj nezaposlenih u Srbiji dostigao je maksimum u februaru 2014, kada je na evidenciji NSZ registrovano 25,1 odsto nezaposlenih. Istraživanja pokazuju da se građani u Srbiji, kada je o zapošljavanju riječ, najviše žale na korupciju.
Korupcija prilikom zapošljavanja prisutna je i u javnom i u privatnom sektoru. Jedini način da se smanji nivo korupcije u zapošljavanju u javnom sektoru jeste izmjena zakona i drugih propisa koji se tiču rada, uvođenje jasnih i obavezujućih kriterijuma za zapošljavanje državnih službenika i stroge kazne za kršenje takvih odredaba. Za to je potrebno izvršiti ozbiljnu i sveobuhvatnu reformu državne uprave i svih propisa koji se odnose na oblast rada, jer se samo tako može izvršiti depolitizacija i profesionalizacija službenika. Nažalost, najavljene reforme u ovoj oblasti nisu ni počele u 2014.
Izmjene Zakona o radu stupile su na snagu 29. jula 2014, a usvojene su bez adekvatne javne rasprave i po hitnom postupku. Tokom rada na izmjenama i dopunama Zakona o radu stvarao se utisak da su sve odredbe, kojima se umanjuju prava zaposlenih, nametnute zbog usaglašavanja s međunarodnim standardima i zahtjevima u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i konvencijama usvojenim u MOR.
Inspekcija rada
Ustav Republike Srbije garantuje pravo na rad i pravo na slobodan izbor zanimanja. U maju 2011. donijeta je Nacionalna strategija zapošljavanja za period 2011–2020. U strategiji se predviđa da zaposlenost sa sadašnjih 45,5 odsto poraste na 66 odsto.
Značajna novina koju donosi novi Zakon o radu je tačno utvrđivanje ovlašćenja inspektora rada u obavljanju inspekcijskog nadzora. Gotovo 40 odsto građana Srbije navodi da su neefikasnost, korupcija i nejednako postupanje najveći problem u radu inspekcija rada. Dnevnik
Komentariši