BEOGRAD, Prosječan preduzetnik između 36 i 55 godina. Otac i majka su mu bili radnici. Po završetku srednje škole znao je da od fakulteta u Srbiji neće biti vajde. Zato je već tada počeo da razmišlja o sopstvenom poslu, ali prošle su godine dok nije dovoljno uštedio da ga započne. U međuvremenu se i oženio.
Ovako izgleda “foto-robot” preduzetnika u Srbiji. “Nacrtala” ga je Nacionalna agencija za regionalni razvoj na osnovu uzorka od 3.000 malih privrednika.
Prosječan srpski preduzetnik, kaže ovo istraživanje, satire se od posla. Nedjeljno radi više od 40 časova, mada čak trećina od 314.827 vlasnika firmi, koliko ih je prošle godine bilo registrovano, od ponedjeljka do subote neprestano na poslu provodi i po deset sati dnevno.
Trenutno je, uprkos krizi, relativno zadovoljan uspjehom, a u naredne tri godine će ili proširiti djelatnost, ili se, ako ništa drugo, zadržati na sadašnjem nivou.
Sagovornici “Novosti”, uspješni mali privrednici, skoro se potpuno uklapaju u ovaj profil. Jedino što je statistika, možda, potcjenila njihove radne navike…
Predrag Gvozdenović, direktor i vlasnik preduzeća “Premil” iz Smedereva, kaže nam da je firmu otvorio kada je imao 31 godinu. Danas mu je 48, ali kaže da je već pola života u “privatnoj priči”.
– Počeo sam da se snalazim kad sam imao dvadeset i neku. Bavio sam se sitnijim poslovima, a opočnem biznis – priča Gvozdenović, čija se firma bavi proizvodnjom hrane za pse i mačke. – Danas radim i više od prosjeka. Čak 15-16 sati dnevno. Ali, to je neophodno jer planiram da proširim proizvodnju.
Da širi posao, planira i Saša Novaković, vlasnik firme “Fim bejbi” iz Velike Drenove, koja proizvodi dječiju konfekciju. U privatnom poslu, kaže, ne može drugačije. Ko ne ide dalje, vraća se unazad.
– Privatnim biznisom sam počeo sa 26 godina. Čim sam završio školu, došli su žena, djeca i moralo je da se radi – kaže Novaković. – To je bilo prije 13 godina i tada nije bilo kredita. Uzimali smo novac pod kamatu i radili pomalo. Radim sedam dana u nedjelji i to najmanje po 10-12 sati dnevno.
Sa koliko optimizma je naš prosječni privrednik planirao osvajanje novih tržišta, ostaje činjenica da je za njim – a možda i pred njim – težak period. Jer, iako se broj malih preduzeća tokom 2009. povećao za oko 11.000, broj radnika je smanjen za čak 70.000.
Dame u poslu
Anketa je bila nepravedna prema nežnijem polu. Tipičan preduzetnik u Srbiji je – muškarac. Istina je da je samo prošle godine otvoreno 2.706 firmi i 14.673 preduzetničkih radnji kojima su osnivači žene. Nešto ranije u privatne vode je ušla i Maja Stojanović iz Kragujevca, vlasnica umjetničke radionice “Vitraž Tifani”. – Imala sma tada 33 godine i uzela sam kredit i od Nacionalne službe za zapošljavanje i od BSS centra – kaže Maja Stojanović. – Pošto se bavim umjetničkim zanatom, ne moram da radim svakodnevno. Nekada sam u radionici po dva sata, a nekada i čitav dan. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.