BEOGRAD, Stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) kažu da rast cijena u narednih šest mjeseci najavljuje čak 49 odsto anketiranih proizvođača.
Cijene hljeba, mlijeka, flaširane vode, slatkiša i prevoza u narednim mjesecima sasvim sigurno će porasti za oko 10 odsto, najavljuju proizvođači. Kao osnovni razlog navode se visoke cijene goriva i struje, kao i neizvjesnost kretanja kursa dinara!
Stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) kažu da rast cijena u narednih šest mjeseci najavljuje čak 49 odsto anketiranih proizvođača.
Država krivac
– Oko polovina privrednika u Srbiji kaže da će u narednih pola godine porasti cene njihovih proizvoda. Anketa je sprovedena krajem februara i početkom marta, a takva očekivanja su posledica inflatornih rizika koji polaze od cena koje reguliše država – cene energenata i neizvesnosti oko kretanja kursa dinara – navodi saradnik IZIT-a Saša Đogović. Privrednici 200 preduzeća u zemlji ocenili su i da će dosta toga zavisiti od prinosa u ovoj godini, pa je već sada, kaže Đogović, povećan rizik od rasta cena hrane.
Direktor za korporativne poslove „Denjub fuds grupe”, u čijem sastavu posluju „Imlek”, „Knjaz Miloš„ i „Bambi”, ističe da će do jeseni poskupiti njihovi proizvodi, imajući u vidu inflatorna kretanja i povećanje cijene struje i goriva.
– U velikoj meri mi smo te udare do sada bili u mogućnosti da sami podnesemo i da ih ne prenosimo na potrošača. Trudimo se da cene još uvek ne podižemo, jer smo svesni da je platežna moć građana drastično ugrožena. Na povećanja se odlučujemo kada jednostavno ne možemo drugačije da poslujemo, jer ćemo u suprotnom raditi sa gubitkom. Kako stvari stoje, sve cene u Srbiji u narednih šest meseci će rasti – kaže Pribićević za Press.
Prevoz „skače” za 10 odsto
U preduzeću „Klas”, jednom od najvećih proizvođača hljeba, peciva i kolača, takođe kažu da će podići cijene.
– Značajno su povećane cene energenata, pa su nam troškovi transporta veliki. Nisam siguran u kom momentu ćemo to uraditi. Napravićemo analizu nakon aprilskih rezultata i odlučiti. Ali, u narednih nekoliko meseci izvesno je da će doći do poskupljenja hleba – naglašava generalni direktor „Klasa” Momir Lazić.
I direktor „Laste” Velibor Sovrović najavljuje da će prevoznici uskoro biti prisiljeni da podignu cijene usluga.
– Ova cena naftinih derivata je poslednja, konačna cena, pred ubistvo prevoznika! Mi zasad nećemo povećavati cene. Ali, ako dođe do porasta cena nafte i naftnih derivata, a ne dođe do pada akciza, bićemo prinuđeni na takav korak. Inače, nećemo opstati – tvrdi Sovrović.
Prema riječima Velibora Sovrovića, cijene prevoza bi mogle porasti za 10 odsto.
Inflacija od početka godine dva odsto
Inflacija u Srbiji, mjerena indeksom potrošačkih cijena, bila je u prva tri mjeseca dva odsto, saopštio je juče Republički zavod za statistiku. Inflacija je u martu, u odnosu na februar, bila 1,2 odsto, a međugodišnja inflacija 4,7 procenata, navedeno je u saopštenju.
Najveći rast cijena u martu zabilježen je u sektoru koji uključuje troškove za stan, vodu, električnu energiju, gas i druga goriva – 5,3 odsto, transport je poskupio – 1,1 odsto, rekreacija i kultura – 0,7 i hrana i bezalkoholna pića – 0,5 procenata. Cijene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije mijenjale. Press
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.