BEOGRAD, Talas poskupljenja u Srbiji prelio se i u maj. U vodećim prehrambenim lancima, ali i manjim prodavnicama već su porasle cijene, a narednih dana očekuju se poskupljenja pojedinih prehrambenih proizvoda za dva do osam odsto.
Potrošače čekaju „teži“ cjenovnici pojedinih manjih dobavljača, prije svega, konzerviranih proizvoda, smrznutog povrća, instant kafe, jogurta, vode, piva, salama i kobasica, ali i sapuna i pasti za zube.
Riječ je o artiklima manje poznatih robnih marki, koji u prethodnom periodu nisu pratili drastičan skok cijena. Tako su početkom maja poskupjeli slatkiši „Biolenda“, a sada i „Žitoprerade“, čokolade, namazi i bombone dva manja konditorska proizvođača za pet odsto, pa naviše, a instant kafa za tri do šest odsto, sredstva za ličnu higijenu iz „Mauricijusa“…
Očekuje se skok cijena gela za kosu iz „Unilevera“, toalet sapuna i četkica za zube firme „ANjT“, vino iz „Vršačkih vinograda“ skuplje je za 10 odsto… Ove nedjelje u trgovine će stići „papreniji“ cjenovnici za dnevno i kiselo mlijeko, jogurt, od jednog malog dobavljača, koji prvi put ove godine podiže cijene za oko četiri do devet odsto. Krajem mjeseca, do tri odsto poskupjeće viršle i kobasice pojedinih manjih dobavljača.
– Nikakav značajniji rast cijena se ne očekuje u maju, bar što se tiče naših dobavljača – tvrde u vodećim trgovinskim lancima. – Uglavnom riječ je o takozvanim puzajućim poskupljenjima, kada neki artikli poskupe od dinar-dva, najviše do pet.
Uprkos jačanju domaće valute u odnosu na evro, koji je sada pao ispod 100 dinara, cijene u Srbiji ne prestaju da rastu. Samo od početka ovog mjeseca cijene su povećane u prosjeku za oko šest odsto.
– U tom smislu, logično bi bilo da na tržištu dođe do pada cijena bar uvoznih proizvoda – kažu u Institutu za tržišna istraživanja. – Vrlo lako se podižu cijene kada dođe do pada vrijednosti dinara.
Dodatna zarada
Kako su proizvođači i uvoznici svako poskupljenje svojih proizvoda najčešće pravdali slabljenjem kursa dinara, očekivalo se da će jačanje domaće valute sada dovesti do pada cijena u maloprodaji. Do toga, međutim, nije došlo, a kako kažu stručnjaci, i neće, jer praksa pokazuje da uvoznici i proizvođači kursne oscilacije po pravilu koriste za ostvarivanje ekstra zarade. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.