BANJALUKA, Iako su carine na pojedine vrste naftnih derivata iz Evropske unije 1. januara smanjene ili potpuno ukinute, vlasnici benzinskih pumpi u Republici Srpskoj nisu snizili cijene goriva.
Predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS Vojin Mitrović rekao je da će iduće sedmice biti odlučeno da li će i za koliko gorivo pojeftiniti.
– Ako bi cijena nafte ostala na sadašnjem nivou, iduće sedmice gorivo u Republici Srpskoj moglo bi da pojeftini za oko tri feninga – rekao je Mitrović i dodao da se zbog praznika i neradnih dana na benzinskim pumpama još uvijek prodaje gorivo iz zaliha, te da zbog toga u prvim danima nove godine nije došlo do sniženja cijena.
Od 1. januara u BiH su ukinute carina na uvoz dizel goriva i bezolovnog motornog benzina sa oktanskim brojem 95 ili većim, te na lož-ulje ekstra lako iz Evropske unije.
Istovremeno je carinska stopa na uvoz bezolovnog motornog benzina sa oktanskim brojem manjim od 95 smanjena sa šest na četiri odsto.
Sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović istakao je da u formiranju cijena goriva u Srpskoj već duže vrijeme vlada “posebna politika”.
– Kada su cijene nafte na svjetskoj berzi značajno padale, domaći trgovci gorivom svoje su djelimično snižavali, ali kada cijene rastu brzi su da derivate poskupe. Jasno je da u tu nema nikakvog reda – kazao je Petrović.
Dodao je da u ovu oblast ni država neće mnogo da se upliće.
– Ako i cijene goriva idućih dana i budu snižene za tri feninga, kako se najavljuje, to će sigurno ubrzo biti kompenzovano u nekom budućem poskupljenju. Ovo sniženje je potpuno zanemarljivo – rekao je Petrović i dodao da ukidanje carina i na ostale proizvode ne donosi pojeftinjenja, jer trgovci ovu razliku zadržavaju za sebe.
Potrošači, dodaje, od ukidanja carina, nisu dobili ništa.
Cijene goriva u Srpskoj trenutno se kreću od 1,95 do 2,15 u zavisnosti od vrste i mjesta gdje se prodaje.
Domaći proizvođači
Prvi zamjenik direktora Optima grupe Slavko Šćepanović kaže da su domaći proizvođači dovedeni u nezavidan položaj ukidanjem carina na naftne derivate, posebno ako se ima u vidu da su oni izloženi brojnim barijerama pri izvozu. Glas Srpske