BANJALUKA, Inspektori rada u Srpskoj, samo tokom kontrola u prvoj polovini ove godine, utvrdili su da više od 40 odsto poslodavaca krši važeće zakone kod isplate plata i naknada radnicima, otkazivanja ugovora o radu i radnog vremena.
– U oblasti radnih odnosa i zapošljavanja izvršeno je ukupno 2.053 kontrole i najveći broj nepravilnosti odnosi se na neisplaćivanje plata i naknada prema važećim zakonima – istakao je za „Novosti“ glavni republički inspektor rada i zaštite na radu RS Goran Grgić i dodao da je u posljednja tri mjeseca prvog polugodišta, ipak došlo do opadanja nepravilnosti.
Grgić je naglasio da se u svim slučajevima kada poslodavac uskrati ili smanji platu ili naknadu radniku koja mi pripada, ili je ne isplati u propisanom roku, u skladu sa zakonom poslodavac kažnjava novčanom kaznom od 1.000 do 10.000 KM.
Najčešće nepravilnosti kod obračuna plata i naknada radnicima odnose se na to da poslodavci nisu isplaćivali plate u propisanom roku, nisu uručivali pisani obračun plata, ili su radnicima uskratili platu za vrijeme bolovanja, porodiljskog odsustva i korišćenja godišnjeg odmora – ističu u inspekciji rada. Nisu rijetki ni slučajevi da su poslodavci uskratili zaposlenom pravo na uvećanje plate po osnovu prekovremenog rada, rada praznikom i godina radnog staža, ili nisu obračunali platu u skladu sa stručnom spremom. Kako ističe inspektor Grgić, u svim slučajevima u kojima inspektori utvrde da radnicima nisu uplaćeni doprinosi, o tome obavještavaju Poresku upravu.
U Savezu sindikata RS naglašavaju da je neisplata plata i neuplata doprinosa već godinama najveći problem radnika u Srpskoj i da su se postojeće inspekcijske kontrole u ovoj oblasti, kao i novčane kazne za nesavjesne poslodavce pokazale – neefikasnim.
– Zbog toga smo i zatražili od Vlade RS da razmotri zahtjev SSRS da se neisplata plata i neuplata doprinosa tretira kao krivično dijelo, kao što je utaja poreza – istakla je ranije predsjednica SSRS Ranka Mišić.
Radnici “na crno“
Tokom 2.053 kontrole inspekcija je kod poslodavaca zatekla 294 radnika „na crno“ i u svim ovim slučajevima inspektori su izdali prekršajne naloge, poslije čega su poslodavci zaposlili 181 radnika. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.