BANJALUKA – Odluka o zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta može da proizvede ogroman problem domaćim proizvođačima briketa i peleta koji imaju ugovorne obaveze, i koji će zbog ovakve odluke da trpe ozbiljne posljedice, saopšteno je danas iz Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Poslodavci su upozorili da tržište proizvodnje peleta u Republici Srpskoj nije dovoljno veliko nagašavajući da će se, u slučaju primjene odluke, koju je ove sedmice donio Savjet ministara BiH, dio proizvođača peleta suočiti sa dodatnim problemom zbog velikog broja angažovanih radnika i transportnih sredstava, a štetu bi trpjeli i prevoznici.
„Takođe, briket se gotovo ni ne plasira na domaćem tržištu, i ukoliko se provede zabrana izvoza biće potrebno mnogo kapaciteta za njegovo skladištenje. Stoga zahtijevamo od Savjeta ministara BiH da se pomenuta odluka izmijeni uvođenjem ograničenja izvoza tako da poslodavci ipak mogu izvršiti ugovorne obaveze iz prethodnog perioda. To bi se moglo učiniti, na primjer, tako da se svakom izvozniku peleta ili briketa u tekućoj godini omogući izvoz iste količine proizvoda koju je izvezao prethodne godine, jer bi na taj način bilo dovoljno robe i za domaće tržište“, ističe se u saopštenju.
Podsjećamo, Savjet ministara BiH je u srijedu donio odluku o zabrani izvoza šumskih drvnih sortimenata, ogreva i drugih proizvoda od drveta, među kojima i peleta.
Riječ je o privremenoj zabrani koja će trajati 90 dana, s tim da je ostavljena mogućnost da ona bude produžena sa ciljem da se zaštiti domaća privreda i zaustavi dalje divljanje cijena.
Inače, vlast u Federaciji BiH tražila je da se samo zabrani izvoz peleta i ogreva, dok su iz Republike Srpske njihovu inicijativu uslovili zabranom izvoza oblovine.
CAPITAL: M. Ljubojević
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
” Podsjećamo, CAPITAL je nedavno pisao o ogromnom rastu izvoza trupaca iz BiH u Kinu i nelojalnoj konkurenciji kojoj su izloženi domaći privrednici. ”
Ko je ovde lud ……
Kakva je to nelojalna konkurencija koja uredno plaća u kešu, još u devizama?!
Pa sto ranije niste mislili o tome nego metar kubnih plaćate 45 evra a tona peleta 400. Sad lepo pravite skladišta i tu ga držite. Sramota je sta radite,bruka i sramota!
Nije normalno da pelet dostigne cijenu od 630 KM u odnosu na proslu godinu 340 KM
Extra prifit bez fiskalnog racuna