BEOGRAD, Kompanijama u Srbiji najviše nedostaju farmaceuti, IT stručnjaci i građevinski inženjeri, a traže se i anesteziolozi i ginekolozi.
Poznavaoci tržišta rada kažu da je ova radna snaga tražena jer fakulteti upisuju nedovoljan broj brucoša, ali i zato što diplomci ne žele da se usavršavaju.
Upoređujući podatke broja nezaposlenih i slobodnih poslova koji su poslodavci prijavili birou rada u prethodnoj i u ovoj godini, u Nacionalnoj službi za zapošljavanje ističu da su najtraženiji IT stručnjaci, inženjeri građevinarstva, anesteziolozi, farmaceuti, ali i oftalmolozi, ginekolozi. U NSZ podsjećaju da u savremenom svijetu poslovanja kompanije, osim diplome, traže da kandidati za posao imaju odgovarajuća znanja i radne vještine.
Poslodavcima je bitno i da su budući radnici osposobljeni za praktičan rad. Dragoljub Rajić iz Udruženja poslodavaca Srbije kaže da tržištu rada nedostaju ne samo kadrovi već i oni koji su tokom školovanja stekli određena praktična znanja.
– Definitivno postoji deficit IT stručnjaka, kao i stručnjaka u oblasti telekomunikacija. Tu je budućnost i to će nam svakako trebati, zatim stručnjaci za auto-industriju. Mi imamo zastarjele koncepte i sa dolaskom “Fijata” i drugih kompanija svakako će nam trebati novi kadrovi. Stručnjaci u oblasti finansija nam takođe nedostaju. I ljekari nam fale u određenim strukama, često se pominje da su to anesteziolozi, ali sve zavisi od mjesta u Srbiji. Negdje u unutrašnjosti ljudi neće da rade, pa zato imamo deficit, u nekim dijelovima zemlje nedostaju i ljekari opšte prakse – navodi Rajić.
Manjak stručnjaka je, kako navode u Privrednoj komori Srbije, indirektna posljedica problema domaće privrede u posljednjih dvadesetak godina. Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo i stambenu privredu PKS, kaže da dobrih građevinskih inženjera nema bez iskustva, a ono se stiče na velikim građevinskim projektima. S media