BANJALUKA, Prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, koji se primjenjuje od 1. januara ove godine, poslodavac je obavezan da uplaćuje doprinose za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje i za radnike koji obavljaju privremene i povremene poslove, pa čak i za volontere.
Taj je zakon donio veliko finansijsko opterećenje poslodavcima u Srpskoj, kažu u Uniji udruženja poslodavaca Republike Srpske.
– Na primjer, preduzeće mora da uplaćuje doprinose i za članove upravnog i nadzornog odbora. Problem je u tome što se čak i penzionerima koji rade u tim odborima plaćaju ti doprinosi. Međutim, ta primanja ne ulaze u penzioni osnov i ne ulaze u prosjek za penziju, nego se taj novac stavlja na poseban račun. Poslodavci su nezadovoljni jer uplaćuju doprinose za radnike koji od toga nemaju ništa – pojasnio je predsjednik Unije Zdravko Ostojić.
Dodao je da je problem i to kada jedan radnik radi za više preduzeća, jer svako preduzeće za koje radi mora da za njega uplati puni porez i doprinose.
U informaciji Ministarstva finansija RS koju je potpisao sekretar Ministarstva Slavoljub Stojanović navodi se da se od 1. januara na naknade za privremene i povremene poslove plaća porez po stopi od osam odsto na osnovicu koju čini bruto naknada umanjena za plaćene doprinose i doprinosi po stopi od 28,5 odsto (PIO 17 odsto i doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 11,5 odsto) na osnovicu koju predstavlja ugovorena bruto naknada.
Tako, na primjer, za naknadu od 250 maraka radniku, poslodavac mora da uplati oko 90 maraka doprinosa.
– Privremeni i povremeni poslovi nemaju karakter radnog odnosa i rad po navedenom osnovu ne ulazi u penzijski staž, a ni primanja ne ulaze u penzioni osnov. Takođe, ne postoji mogućnost da se izvrši umanjenje poreske osnovice za lični odbitak od 300 maraka – ističu u Ministarstvu finansija.
Dodali su da se kod zaključivanja ugovora o obavljanju povremenih i privremenih poslova, u praksi veoma često krši Zakon o radu, odnosno ti poslovi se produžavaju na duže od 60 dana i nisu sistematizovani u preduzeću, a postoji potreba za tim poslovima kao redovnim.
– Od 1. januara za sva fizička lica koji ostvaruju lična primanja iz više izvora, postoji obaveza obračuna i uplate doprinosa, bez obzira na to da li su ta lica osigurana – kažu u Ministarstvu.
Poslovi
Povremenim i privremenim poslovima smatraju se poslovi koji se ne obavljaju kao stalan rad nego traju ograničeno ili se obavljaju u različitim vremenskim periodima. Povremeni poslovi traju kratko i obavljaju se s vremena na vrijeme. Privremeni poslovi takođe traju kratko, ali se u određenom vremenskom periodu (sezoni) vrše u kontinuitetu (žetva, berba).Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.