BEČ, Iako su plate visoke, poslovi u EU su manje atraktivni od onih u privredi, tvrdi šef predstavništva Evropske komisije (EK) u Beču Rihard Kinel.
„Institucije EU se nalaze u žestokoj konkurenciji sa privredom“, objasnio je on bečkom dnevniku „Kurir“.
On je istakao da je sistem plata EU apsolutno transparentan i da svako može da ga pogleda u službenom listu.
Naime, velike plate, razni dodaci, visoki troškovi, automatske godišnje povišice i poneke druge privilegije, kao što su diplomatske tablice, često se pominju u negativnoj raspravi o EU.
Kinel ukazuje da su primanja evropskih komesara i službenika EU u poređenju sa radnim mjestima u međunarodnim organizacijama kao što su UN, Svjetska banka ili Savjet Evrope u istim okvirima, ili čak ispod njih, a istovremeno se zahteijva isti profil, to jest znanje najmanje tri jezika, mobilnost i stručno predznanje.
Izbor kandidata je veoma zahtjevan, jer se od hiljadu kandidata prima samo jedan mali dio.
Položeni ispit ne garantuje zaposlenje u EU, a lista čekanja je duga, posebno jer je EK od 2009. uvela zabranu prijema novih službenika.
Institucije EU, u međuvremenu, imaju problem da regrutuju kvalifikovano osoblje. Britanci i Holanđani više ne teže da traže posao u Briselu jer im ta radna mjesta nisu atraktivna.
„U privredi se zarađuje više i mogu bolje da rasporedim svoje vrijeme“, rekla je An Demester, mladi ekonomista iz Haga.
Ona je uspješno prošla ispit za prijem u EU i sada želi da pređe u privredu.
Kinel ističe da evropske institucije vode oštru bitku za „dobre glave“ sa privredom, i naglašava da EK ne može sebi da priušti da pusti dobre pravnike da odu ili da ih uopšte ne dobije.
„U pregovorima ili sporovima između EU i globalnih preduzeća kao što je Majkrosoft bitno je imati najbolje eksperte, kako bi se nametnuli evropski interesi“, dodao je on.
Inače nisu svih 55.000 radnika EU klasični službenici – 35 odsto su zaposleni na ugovor i imaju daleko manja primanja i ograničene šanse za napredovanje, nego što to imaju službenici Unije.
Što se tiče poreskih olakšica, one važe samo za one koji imaju manja primanja. Od mjesečne bruto plate od 6.900 evra plaća se 45 odsto poreza.
Međutim, službenici EU su dobro obezbijeđeni kada idu u penziju. Naime, penzija iznosi 1,9 odsto posljednjeg primanja, pomnoženo sa brojem godina službe.
„Samo tri odsto ukupnog budžeta EU se daje na osoblje“, objasnio je Kinel.
U namjeri da štedi EU je najavila da će automatsko prilagođavanje plata stopi inflacije u buduće biti umjerenije.
Predsjednik EK ima bruto mesečna primanja u visini od 25.351,76 evra i ima pravo na razne dodatke, od dodatka za stan, za odijela, pa sve do dodatka za školovanje djece.
Potpredsjednik EK ima primanja u visini od 22.963,55, a evropski komesar 20.667,20, naravno bez svih dodataka na koje ima pravo.
Kada je riječ o poslanicima u Evropskom parlamentu oni imaju bruto mjesečna primanja u visini od 7.956,87 evra.
Službenici institucija EU primaju 12 plata godišnje.
Poređenja radi predsjednik Austrije, zemlje članice EU sa višim standardom, ima mjesečna bruto primanja u visini od 22.848 evra, ali 14 puta godišnje, a šef vlade 20.400 evra.
Italijanski premijer, na primjer, ima godišnja primanja u visini od 196.000 evra, što je 16.340 evra mjesečno, a predsjednik SAD 400.000 dolara bruto godišnje, što je oko 23.568 evra mesečno.
Pojedini visoki političari u svijetu imaju i dodatna primanja iz ranijih poslova. Tako njemačka kancelarka Angela Merkel, pored plate šefa vlade, prima i pola poslaničke plate (3.500 evra mjesečno), a ruski premijer Vladimir Putin vojnu penziju u visini od 2.530 evra mjesečno.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.