BANJALUKA, Duge i komplikovane procedure u vezi sa registracijom preduzeća i dobijanjem građevinskih dozvola i dalje su najveći problemi sa kojima se strani investitori suočavaju u BiH, a situacija se iz godine u godinu čak i pogoršava.
Prema podacima iz “Bijele knjige” za 2011. godinu koju je izradio Savjet stranih investitora, neophodni koraci za početak poslovne aktivnosti u BiH zahtijevaju 12 proceduralnih postupaka koji traju 60 dana.
– U odnosu na 2009. godinu, situacija se u 2010. godini čak i pogoršala jer je postupak postao skuplji i kompleksniji, prije svega jer odluke nadležnih organa privrednog društva moraju biti obrađene kod notara što produžava i poskupljuje sam postupak registracije – navodi se u “Bijeloj knjizi”.
Prema izvještaju Svjetske banke “Donig Business 2011.”, BiH se nalazi na 139. mjestu po jednostavnosti i brzini dobijanja građevinske dozvole, dok je prošle godine zauzimala 136. poziciju.
– U skladu sa “Donig Business 2011.” utvrđeno je da investitor treba da kompletira 16 procedura za dobijanje građevinske dozvole za koje je u prosjeku potrebno oko 255 dana – navodi se u “Bijeloj knjizi.”
Pored toga, nedosljednost i složenost sistema oporezivanja i dalje predstavlja jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju strani investitori u BiH, kao i neefikasna prinudna naplata i brojne opštinske takse.
– Kada je u pitanju jednostavnost plaćanja poreza BiH se nalazi na 154. mjestu od ukupno 181 zemlje. Česte izmjene zakona stvaraju nesigurnost za strane investitore – ističe se u ovoj knjizi.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac kaže da pokazatelji svih institucija koje se bave procjenama stanja u BiH odgovaraju trenutnom realnom stanju.
– Činjenica je da naše vlasti rade na tome da se poslovna klima poboljša. Međutim, drugi, posebno u regionu, rade mnogo više, tako da mi i ako nešto uradimo, ostajemo inferiorni – istakao je Grabovac.
Prinudna naplata
Jedan od problema na koji su u Savjetu stranih investitora ukazali je i neefikasna prinudna naplata preko dužnikovih bankovnih računa, s obzirom na to da kompanije mogu imati više transakcionih računa kod različitih banaka, a prilikom blokade samo jedan račun se blokira, te se dužniku ostavlja mogućnost da nastavi nesmetano da izvršava svoje finansijske obaveze preko ostalih računa. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da, naravno da se pogoršava, jer neće državni činovnik dozvoliti da on bude marginalizovan i da u svemu tome se ”ništa ne pita”.