ISTOČNO SARAJEVO, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske (RS) zaposlio je za pet godina postojanja 1 000 lica sa invaliditetom – rekao je danas u Istočnom Sarajevu stručni saradnik za plan i analizu u ovom fondu Zoran Tepić.
Tepić je istakao da je još 2 000 lica sa invaliditetom podržano vraćanjem uplaćenih sredstava, te naglasio da je za zapošljavanje 16 invalidnih lica u Istočnom Sarajevu plasirano oko 150.000 KM.
On je rekao da je teško iznijeti podatak koliko je invalidnih lica u RS nezaposleno, jer nisu sva prijavljena u fondu ni na Zavodu za zapopšljavanje RS.
“Za ovu godinu obezbijeđeno 2,5 miliona KM za zapošljavanje invalidnih lica. To su sredstva od posebnog doprinosa koji uplaćuju poslodavci koji ne zapošljavaju invalide. Prema važećem zakonu, društvena preduzeća su dužna da na svakih 16 radnika zaposle po jedno invalidno lice, ali se mnogi toga ne pridržavaju nego radije plaćaju 0,2 odsto na bruto plate svih zaposlenih u firmi” – naglasio je Tepić.
On se nada da će ova sredstva na godišnjem nivou svake godine biti veća, jer svi poslodavci nisu još ni pročitali Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida RS.
“Imamo i druge izvore, kao što su opštine i lokalne zajednice, te nevladine organizacije, ali još nismo došli do tih sredstava, odnosno nismo ih pokrenuli” – rekao je Tepić pred učešće na okruglom stolu o temi “Zapošljavanje i samozapošljavanje lica sa invaliditetom”.
Prema njegovim riječima, interes je da što više invalidnih lica bude zaposleno, pa su pojedinačno izdvojena sredstva mala i kreću se od 2.000 do 5.000 KM, a mnogo je korisnika.
“Zato je najviše zapošljavanje u onim djelatnostima gdje je potrebno malo sredstava za pokretanje posla, kao što su povrtlarstvo, plastenici, auto-praonice, kiosci itd” – naveo je Tepić.
Koordinator inicijativa preživjelih od mina i član Upravnog odbora Udruženja amputiraca Srpske (UDAS) Željko Volaš smatra da je veoma loša situacija kada je riječ o zapošljavanju invalidnih lica.
“Trenutno ne postoji moralna motivacija u društvenim preduzećima da to čine. Najčešći problem su barijere prilikom zapošljavanja, jer nije dovoljno razvijena svijest o mogućnostima lica sa invaliditetom. Problem nastaje u startu prilikom traženja posla gdje su lica sa invaliditetom na jedan način diskriminisana od poslodavaca i zakona” – pojasnio je Volaš.
Prema njegovim riječima, stalno se traži podrška od vlasti i upućuju joj se pozitivne kritike, ali je odgovor do sada u vidu milostinje.
Govoreći o arhitektonskim barijerama invalidnim licima, on je naveo da su one prisutne u svim lokalnim zajednicama i da je veoma teško motivisati vlasti da ih uklone.
“Konvencija o pravima lica sa invaliditetom, koja je usvojena u BiH, omogućava licima sa invaliditetom da tuže poslodavca ili instituciju koja nije uklonila arhitektonsku barijeru” – istakao je Volaš.
Predsjednik Upravnog odbora UDAS-a Srđan Jeremić istakao je da firme koje i zapošljavaju lica sa invaliditetom to čine tako što u 90 odsto slučajeva zapošljavaju lica sa manjim invaliditetom.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Cestitam, nadam se da ce biti jos takvih projekata, narocito u istocnom djelu RSa