ČELINAC, Direktori čelinačkih komunalnih preduzeća izrazili su danas ogorčenje na novi Zakon o poštama i donijeli odluku da putem svojih strukovnih udruženja upute protest republičkim institucijama.
Ukoliko se odredbe ovog zakona, o obaveznom slanju faktura korisnicima putem pošte, ne stavi hitno van snage, čelinačka komunalna preduzeća, koja su u gubicima, vrlo brzo zapašće u bezizlazan položaj – zajednički je stav direktora tri komunalna preduzeća iz Čelinca.
Prema njihovoj ocjeni, angažovanje pošte u podjeli računa korisnicima stvorilo bi tehnološki višak vlastitih radnika i ozbiljno ugrozilo likvidnost preduzeća.
Direktor čelinačke “Čistoće i zelenila” Dragan Džombić kaže da bi za dodatne usluge pošte ovo preduzeće na godišnjem nivou moralo da izdvoji blizu 50.000 KM, a upravo toliki iznos čelinačka opština je ovom preduzeću u budžetu obezbijedila za čišćenje svih javnih površina i pranje ulica u gradu.
“Znači, radili bismo samo za poštu, a i naredna plata za naše radnike potpuno je neizvjesna. Nerazumno je da se ovim zakonom spašava pošta koja je opterećena viškom radnika, a direktno ugrožavaju komunalna preduzeća koja posluju uglavnom na granici likvidnosti”, naveo je Džombić.
Direktor “Vodovoda” iz Čelinca Miloš Zeljić ističe da bi sadašnjih blizu 2.500 KM, koliko se godišnje plati za poštanske usluge, taj iznos porastao na 30.000 KM.
Sveto Jokić, direktor preduzeća “Gradsko grijanje” ističe da ovo preduzeća ima oko 500 korisnika i da bi u najpovoljnijoj varijanti za angažovanje poštara na podjeli računa za grijanje trebalo izdvojiti više od 3.000 KM.
Zakon o poštanskim uslugama u RS stupio je 20. aprila na snagu, izuzev jednog član koji uređuje sufinansiranje “Pošta Srpske” iz Budžeta RS, čija primjena bi trebalo da počne 1. januara naredne godine.
Prema ovom zakonu, sva pravna i fizička lica u RS račune za izvršene usluge od danas više neće moći slati preko vlastitih dostavljača ili inkasanata već će ih korisnicima morati dostavljati isključivo posredstvom “Pošta Srpske” kao jedinog javnog poštanskog operatera u RS.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pošta je samo u ovoj godini primila oko 50-ak radnika, a komunalna preduzeća treba da otpuštaju.
sta se zalite komunalci, pa svakako ce te taj trosak ukalkulisati korisnicima, necete sigurno vi placati iz svog dzepa
Kako namiriti gubitak? Povećanjem cijene i zakonskim definisanjem monopola.
Jel sad poštari moraju da nose račune i iz tropika? Glupost, izdavanje računa nije poštanska djelatnost i ne može se svrstati tu.
Ovo je još samo jedan dokaz načina rada države. Pošte su do 2007. godine živjele od ašanaže koju je plaćao Telekom RS. Tri goine su pokušavali da naprave Poštansku banku pa je i to propalo, svakom iole obrazovanom čovjeku je da kadar Pošte ne može da iznese takav projekat. Na potezu je bila vladajuća stranka koja će radi 2.500 glasova zaštititi interese svojih stranačkih kolega.
Kada će shvatiti pojedinci da nema države i privrede na vještačkim tvorevinama.