Postepeno u prodaju

SARAJEVO – Telekome u FBiH treba djelimično privatizirati, a strateški partner može biti neko s kim preduzeće dobro sarađuje, sve drugo je eksploatisanje. Ovo je juče u Sarajevu izjavio bivši direktor “BH Telecoma” Hamdo Katica, na okruglom stolu o privatizaciji ovih preduzeća.
“Ako nam treba novac, hajdemo prodati onoliko koliko nam novca treba. Vlada RS je prodala svoj telekom, a novac stoji na računu kao mrtav kapital, za koji je Rudarsko-metalurški kombinat iz Bora bio garancija”, rekao je Katica.

Dodao je da prodajom telekoma u FBiH ne bi bilo angažmana tog preduzeća u unutrašnjosti, nego samo tamo gdje je veliki profit i ne bi bilo zapošljavanja novih inženjera.
Anto Domazet iz Ekonomskog instituta u Sarajevu je ocijenio da treba prodati telekome tako što bi dio dionica dobili radnici, dio građani, a dio bi bio prodat na berzi, ali da prije toga treba podići njihovu vrijednost boljim upravljanjem.

Profesor Nikola Grabovac smatra da treba prodavati, ali postupno, putem javne licitacije, a novac uložiti u zapošljavanje, dok zastupnik u parlamentu FBiH Damir Mašić smatra da Vlada nema strategiju za trošenje novca dobijenog prodajom telekoma.
Predstavnik Vlade FBiH Hidajet Šerbo je pojasnio da postoji niz razloga i za privatizaciju i protiv nje, ali da je prevagnulo “za”.
“Vlada treba značajna sredstva za druge potrebe tokom mandata. Tačno je da gubimo dividende, ali razumno je predvidjeti da njihov sadašnji nivo nije održiv”, kazao je Šerbo i ocijenio da je s novim vlasnikom moguće sklopiti kolektivni ugovor koji bi obezbijedio da narednih pet godina nema otpuštanja.
Predstavnik Sindikata “BH Telecoma” Pero Obad zatražio je da Vlada kaže da li će prodajom osigurati razvoj preduzeća i jeftinije i kvalitetnije usluge.
 

Pročitaj više:  Dušanić kažnjen sa 400.000 maraka

Katica: Moguće zloupotrebe i bez prisluškivanja
Kod promjene vlasništva u telekomima u FBiH treba voditi računa o vlasništvu nad infrastrukturom, odnosno vodovima, te o nacionalnoj sigurnosti, kaže bivši direktor “BH Telecoma” Hamdo Katica.
“Ulaskom u račun telefonskog pretplatnika, moguće je i bez prisluškivanja razgovora pretpostaviti o čemu su razgovaralo i nemojte misliti da se to i sada ne radi. ‚

Telekomi su uvijek bili strateški upravo zbog zaštite podataka, a privatni monopol je opasan”, upozorava Katica i pojašnjava da su svi građani FBiH vlasnici infrastrukture, jer su za telefonski priključak u svom domaćinstvu plaćali određeni iznos koji je ulagan u gradnju infrastrukture. Nezavisne N.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts