BANJALUKA, Putna povezanost, prirodne ljepote, istorijski značaj, tradicija, te duhovnost i kultura, samo su neke od prednosti s kojima se može pohvaliti mali broj opština u Republici Srpskoj.
Jedna od njih jeste i opština Šamac u kojoj, kako kažu tamošnji turistički radnici, gosti rado dolaze, ali i ostaju. To je i razlog što se posljednjih godina turizam sve više spominje kao jedan od strateških ciljeva ove opštine, ali i razvojna šansa.
Predsjednik SO Šamac, Predrag Marinković, kaže da je potrebno još više unaprijediti i afirmisati turističke atrakcije ovog područja, prezentovati ih potencijalnim turistima, a potom ih i dočekati tako da uvijek požele da se vrate.
– Mislimo da za to imamo veliku šansu s obzirom na činjenicu da je na našoj istočnoj periferiji granični prelaz za putnički saobraćaj i autoput Zagreb – Beograd koji nas uključuje u saobraćajnu mrežu srednje Evrope. Kroz Šamac prolazi još jedna bitna putna komunikacija koja spaja Krajinu i Banju Luku s Bijeljinom i sa Srbijom – naglašava Marinković.
Prema njegovim riječima, zahvaljujući tim prednostima Šamac je nemoguće zaobići, a prirodne ljepote koje ima, čine ga još privlačnijim.
Kako bi se turističke vrijednosti ovog kraja afirmisale registrovana je Turistička organizacija koja je prve korake napravila izdavanjem raznih brošura i Internet prezentacijom.
Direktorka TO Šamac, Karolina Pupčević smatra da je za područje opštine posebno značajno ušće rijeke Bosne u Savu koje posjetioci prvo požele vidjeti. Ove dvije rijeke su bogate ribom što predstavlja i osnov za razvoj ribolovnog turizma.
– Osim rijeka, značajne su i barske površine Tišina i Žandrak zvane “carevi rovanji”, nastale eksploatacijom pijeska i šljunka. Ove vodene površine su bogate raznovrsnim ribljim fondom i predstavljaju osnovu za razvoj sportskog ribolova, a bara Tišina je 1985 godine zaštićena zakonom kao prirodni rezervat – rekla je Pupčevićeva.
Ona kaže da i šamačka lovišta bogata pernatom divljači, sitnom i visokom divljači postaju sve više mjesta koja posjećuju i domaći i strani turisti.
Jedan od načina za dolazak gostiju iz regiona koji će svoje impresije prenijeti drugima je, kažu u TO i održavanje Sajma meda i pčelinjih proizvoda, 24. i 25. decembra.
– Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je TO Šamac odobrilo sredstva za održavanje Sajma. Cilj manifestacije je promovisanje zdrave hrane, meda i pčelarskih proizvoda kojima je bogato ovo područje – rekla je Pupčevićeva. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.