SARAJEVO, Državna koordinatorka za Instrumente predpristupne pomoći /IPA/ Nevenka Savić i otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Boris Jaroševič potpisali su danas u Sarajevu Sporazum o finansiranju državnog paketa IPA za 2010. godinu /prvi dio/ između BiH i Evropske komisije, u ukupnom iznosu od 92.288.099 evra.
Savić, koja je i direktorka Direkcije za evropske integracije BiH, rekla je da se državni paket za 2010. godinu sastoji od ukupno 16 projekata, a alokacija IPA sredstava izvršena je prema četiri ose Višegodišnjeg indikativnog planskog dokumenta /MIPD/ – politički kriterijumi, ekonomski kriterijumi, odnosno antikrizni paket, sposobnost preuzimanja obaveza za članstvo i programi podrške.
“Iznos od 31, 9 miliona evra, odnosno 34,57 odsto od ukupne vrijednosti državnog paketa IPA 2010, alociran je za ispunjavanje političkih kriterijuma i on obuhvata devet projekata, 45,6 miliona evra, ili 49,41 odsto od ukupne vrijednosti, alocirano je za ispunjavanje ekonomskih kriterijuma, odnosno za paket prevazilaženje ekonomske krize, a ovdje su uključena dva projekta”, pojasnila je Savić na konferenciji za novinare.
Prema njenim riječima, 8,31 milion evra, odnosno devet odsto IPA 2010. alocirano je za sposobnost preuzimanja obaveza iz članstva, a ovaj dio uključuje tri projekta, a 6.478.099 evra, odnosno 7,02 odsto, namijenjeno je za programe podrške što se odnosi na učešće BiH u programima zajednice, te na Instrument podrške pripremi projekata.
Savić je navela da je od tih šesnaest projekata, projekat Obnove i izgradnje infrastrukture voda, otpadnih voda i čvrstog otpada u BiH, u okviru antikriznog paketa projekat sa najvećim iznosom vrijednosti od ukupno 40 miliona evra IPA sredstava.
“Svrha projekta je izgradnja i rekonstrukcija vodovodne i kanalizacione mreže, rekonstrukcija i izgradnja pogona za tretman otpadnih voda te proširenje postojećih i izgradnja novih regionalnih sanitarnih deponija. Projekat bi trebalo da osigura novi investicioni zamah i kreiranje novih radnih mjesta”, naglasila je Savić.
Ona je navela da će se i projekti iz ovog paketa IPA implementirati u centralizovanom sistemu implementacije, što znači da je Delegacija EU nadležna za njihovu primjenu i upravljanje sredstvima, te da se ulažu napori da BiH razvije svoje kapacitete za decentralizovani sistem implementacije EU pomoći, i tako bude osposobljena za upravljanje procesom implementacije EU fondova.
Savić je rekla da potpisivanje finansijskog sporazuma ne znači da primjena projekata odmah počinje, već da će se u skladu sa procedurama EU i u skladu s ispunjavanjem potrebnih preduslova vršiti postepena primjena projekata, te da se očekuje da će se ovaj državni paket sprovesti u naredne tri do četiri godine, naravno, poštujući rokove za njihovu primjenu.
Otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Boris Jaroševič rekao je da je ukupan iznos od 100 miliona evra, ustvari, cjelokupna vrijednost sredstava koji su dodijeljeni BiH u toku prošle godine, a na to postoje i neki manji projekti, sa manjim iznosima.
Prema njegovim riječima, struktura ovih projekata odgovara izvještaju o napretku BiH koji Evropska komisija objavljuje svake godine, tako da su svi ovi projekti u okviru IPA, doprinos i pomoć EU BiH u procesu pridruživanja.
“Pomenuo bih samo dvije glavne oblasti u kojima se realizuju neki projekti, a to su vladavina zakona i paket za prevladavanje ekonomske krize”, istakao je Jaroševič dodavši da što se tiče vladavine prava, koja je i prioritet koji EU vidi za zemlje zapadnog Balkana, tri su glavna projekta, a tiču se razvoja policijskih snaga, borba protiv korupcije, te pomoć za dalji razvoj sudskog sistema.
Kada je riječ o paketu za prevladavanje ekonomske krize, Jaroševič je rekao da je EU prošle godine BiH dodijelila 14 miliona evra, a ove godine još 50 miliona evra koji će biti uloženi u infrastrukturne projekte.